Üniversite Sistemi

leipniz-universitesi

1.       Genel Bilgi:

Almanya’da araştırma ve uygulama ağırlıklı olmak üzere iki tip yüksek okul, Üniversite ve Fachhochschule (FH/HS/HAW – Uygulamalı Bilimler Üniversitesi  – University for Applied Studies) bulunur. Her iki grup okulda da yüksek öğrenim bitiminde bachelor ve master diplomaları verilir. FH’lar da henüz doktora seviyesinde eğitim imkanı bulunmaz. Ancak bir FH’da master eğitimi tamamlandıktan sonra bir başka Universität’de doktora yapmak mümkün. Doktora ve post-doc seviyesinde çalışmalar üniversitelerde ve araştırma enstitülerinde yürütülür. Üniversiteler tanımları gereği daha teorik ve bilimsel araştırma ağırlıklı bir eğitim sunarken, Fachhochschulelerde uygulama ağırlıklı bir eğitim programı uygulanır. Bu yüzden özellikle mühendislik ve tasarım gibi uygulamalı branşlarda Fachhochschuleler ciddi bir seçenektir. Temel bilim alanları ise sadece üniversitelerde okutulur.

Almanya’da üniversiteler için birçok alanda üniversite öğrenimi 3 yıl olmakla birlikte kimi alanlarda ise 4 yıldır.  Tıp eğitimi ise daha uzun sürelidir.

Almanya’da ayrıca Kunsthochschule (Müzik ve Güzel Sanatlar Yüksek Okulu), Pädagogische Hochschule (Eğitim Bilimleri Yüksek Okulu) ve Theologische Hochschule (İlahiyat Yüksek Okulu) bulunur. Müzik ve güzel sanatlar yüksekokullarına başvuru sırasında genellikle öğrencinin önceki çalışmalarını belgeleyen bir portfolyo istenir. Ayrıca lisans programı özel bir yetenek sınavına da tabi tutabilir. Bu lisans programlarına başvururken de programın şart koştuğu seviyede Almanca bilgisini ispatlamak gerekebilir.

2016/2017 kış dönemi verilerine göre Almanya’da ki toplam 426 yüksek eğitim kurumunun  106’sı üniversite, 246’sı Fachhochschule, 52’si de sanat kolejlerinden oluşmaktadır. (DAAD)

 

2.       Bazı Bölümler için Ön Koşullar:

            a) Numerus Clausus(Kontenjan kısıtlaması)

Almanya’daki üniversitelerde bazı bölümlere olan talep o bölümlerin kabul edebileceği öğrenci sayısını aşıyor. Bu sebeple kısaca NC olarak adlandırılan Numerus Clausus, yani kontenjan kısıtlaması uygulanır. Tıp, diş hekimliği, veterinerlik ve eczacılık branşlarında ülke çapında başvuru kontenjanları kısıtlanır. Alman bazen de EU vatandaşı olan öğrencilerin, bu bölümlere başvurusu için tüm ülke çapında geçerli olan bir asgari not barajı (bundesweites NC) belirlenir ve Abitur (lise bitirme) notu bu barajın altında kalan adaylar bu bölümlere başvuramaz. Bazı lisans programlarında ise başvuru kontenjanını üniversite kendisi kısıtlayabilir. Bu da örtliches NC olarak adlandırılır. Bu durumda üniversite kendisinin belirlediği programlar için bir baraj puan belirler ve Abitur notu bu barajın altında kalan Alman veya EU vatandaşı adayların başvurularını kabul etmez.

Ancak T.C. vatandaşı gibi “internationals” kategorisine giren öğrencilere ayrı bir kontenjan sınırlaması uygulanır ve öğrenciler genelde başarı durumlarına göre seçilirler, asgari bir baraj puanı belirlenmez.  İstisnai olarak bazı lisans programlarında, başvuru kontenjanını kısıtlayan üniversite, “internationals” için de bir baraj puan belirleyebilir ve Abitur notu bu barajın altında kalan adayların başvurularını kabul etmez. Bu sebeple, ilgili bölümün WEB sitesinde duyurulan asgari not barajının “internationals”  için de uygulanıp uygulanmadığı sürekli kontrol edilmelidir. 2019 kış dönemi için RWTH Aachen “internationals” öğrencilerinin başvuru ön koşulu olarak genel baraj notunu 2.5 olarak duyurmuştur.

http://www.rwth-aachen.de/ cms/root/ Studium/Vor-dem-Studium/ Zugangsvoraussetzungen/ ~bxip/ Besonderheiten-internationale-Studienint/?lidx=1.

Berlin Frei Üniversitesi de yine “internationals” için bölüm bazında asgari baraj notunu anons etmiştir.

https://www.fuberlin.de/studium/docs/DOC/ncliste_staatsexamen_und_monobachelor.pdf

Öğrenim görmek istediğiniz dalda “Numerus Clausus” sınırlamasının olup olmadığı hakkında önceden bilgi alınız. www.nc-werte.info, www.hochschulstart.de  (DAAD)

           b) Staj

Özellikle Fachhochschule’lerde olmak üzere bazı teknik bölümler için öğrenime başlamadan önce bir stajın tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu konu hakkında lütfen gitmeyi arzu ettiğiniz üniversiteden bilgi alınız. (DAAD)

          c) Matura/Abitur/Almanca Dil Sertifikası

Matura yapan öğrencilerin Matura notu Almanya’da fakültelere başvurmadan önce Abitur notuna çevrilmelidir. UNI-ASSIST sistemi kullanan fakültelerde bu sistem üzerinden çevrilir. UNI-ASSIST  kullanmayan bazı üniversiteler de bu sistem yoluyla hesaplanan  Abitur notunu isteyebilir.

Öğrencinin başvuracağı fakülte UNI-ASSIST tarafından çevrilen Abitur notunu istiyorsa, öğrenci  Matura diplomasını alır almaz  UNI-ASSIST’e online olarak başvuru yapmalıdır. Aşağıda belirtilen UNI-ASSIST web sitesinde listelenen gerekli evraklar bir an önce kurye servisiyle gönderilmelidir.  Sonuç genel olarak 15 gün içerisinde gelmektedir. UNI-ASSIST kullanımı için lütfen www.uni-assist.de sitesini detaylı inceleyin. (Bu sistemle ilgili detaylı bilgi Başvuru Süreci başlığı altında ayrıca verilmektedir.)

Matura diploması almamış öğrenciler ise sonradan karar değiştirerek Almanya’da okumak isterse, Almanca dil bilgisinin başvuracağı lisans programının öngördüğü seviyede olduğunu bir dil sınavından geçerek belgelemelidir. ( DSD II, TestDaf – TDN 4-5, DSH – 2-3, Goethe C2 veya Telc C1 dil sertifikalarından birini) Üniversiteler Almanca kursları açabilir. Bu durum sıklıkla bu kursların Almanca hazırlık sınıfı zannedilmesine sebep olabiliyor. Oysa Almanya’da üniversitelerin yabancı dil hazırlık sınıfı bulunmamaktadır. Almanya’daki üniversiteler başvuru sırasında Almanca’yı nerede öğrendiğinize bakmaz ama şart koştukları Almanca dil sertifikasını sunmanızı talep eder. Öğrenci, Goethe Enstitüsünde veya başka bir kurumda Almanca dil kursuna devam ederek ve sınavlarına girerek de gerekli Almanca dil sertifikasına hak kazanabilir.

Almanya’da İngilizce lisans programlarına başvurabilmek için ise yine ilgili lisans programının öngördüğü seviyede İngilizce bilgisini gösteren belgeyi başvuru esnasında sunmak gerekir. (TOEFL-Test of English as a Foreign Language-, IELTS -International English Language Testing System veya CAE -Cambridge Certificate of Advanced English dil sertifikaları) . İstenen puanlar değişkenlik gösterdiği için başvurduğunuz bölümün koşullarını ayrıntılı olarak inceleyiniz.

          d) Fark Dersleri

Tıp, Mimarlık ve bazı Mühendislik fakültelerine girebilmek için öğrencilerin (BU) biyoloji ve çevre dersi veya (DG) tasarı geometri dersi almaları gerekiyor. Hangi bölümlerde arandığı bilgisi Moodle dan öğrenilebilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s