Üniversite Sistemi

leipniz-universitesi

1.       Genel Bilgi:

Almanya üniversiteleri lisans eğitimi bazında iki kısma ayrılmıştır.  Üniversite ve Fachhochschule (FH). Almanya’daki toplam 423 yüksek eğitim kurumunun 241’i Fachhochschule’lerden oluşmaktadır. Üniversitelerde bilimsel araştırmaya ağırlık verilir. Temel bilim alanları sadece üniversitelerde okutulur. Fachhochschule daha çok pratik eğitime ağırlık verir ve iş hayatında gerekli olan pratik alanlarda yoğunlaşır.   Bu nedenle ‘Fachhochschule’ler ‘Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ olarak da geçer. Fachhochschule olarak isimlendirilen yüksekokullarda ise teorikten daha çok öğrencilere pratiğe yönelik eğitimler verilmektedir.(DAAD)

Almanya’da üniversiteler için birçok alanda üniversite öğrenimi 3 yıl olmakla birlikte kimi alanlarda ise 4 yıldır.  Tıp eğitimi ise daha uzun sürelidir.

Bir diğer üniversite tipi Müzik ve Sanat üzerine eğitim veren Müzik ve Güzel Sanatlar Yüksek Okulları’dır. Müzik ve sanatın birçok dalında eğitim imkanı sunulmaktadır. Bu okullara girebilmek için genelde portföy sunmanız ve yetenek sınavına girmeniz gerekir.(DAAD)

2.       Bazı bölümler için Ön Koşullar:

            a) Numerus Clausus

Tıp, eczacılık, veterinerlik, diş hekimliği vb. bölümleri için öğrenci kontenjanı ülke genelinde sınırlıdır (Numerus Clausus). Öğrenciler başarı durumlarına göre seçilirler. Bu bölümler için Almanca dil bilgisi başvuru sırasında belgelenmelidir. Yetersiz Almanca dil bilgisi kabul edilmeme nedenidir. (Bazı fakültelerin çok seyrek de olsa  C2 istediği görülmüştür – 2015 yılı Münich Üniversitesi Tıp Fakültesi.) Öğrenim görmek istediğiniz dalda “Numerus Clausus” sınırlamasının olup olmadığı hakkında önceden bilgi alınız. http://www.nc-werte.info, http://www.hochschulstart.de  (DAAD)

           b) Staj

Özellikle Fachhochschule’lerde olmak üzere bazı teknik bölümler için öğrenime başlamadan önce bir stajın tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu konu hakkında gitmeyi arzu ettiğiniz üniversiteden bilgi alınız. (DAAD)

          c) Matura/Abitur/Almanca Dil Sertifikası

Matura yapan öğrencilerin Matura notu Almanya’da fakültelere başvurmadan önce Abitur notuna çevrilmelidir. UNI-ASSIST sistemi kullanan fakültelerde bu sistem üzerinden çevrilir. UNI-ASSIST  kullanmayan bazı üniversiteler de bu sistem yoluyla hesaplanan  Abitur notunu isteyebilir.

Öğrencinin başvuracağı fakülte UNI-ASSIST tarafından çevrilen Abitur notunu istiyorsa, öğrenci  Matura diplomasını alır almaz  UNI-ASSIST’e online olarak başvuru yapmalıdır. Aşağıda belirtilen UNI-ASSIST web sitesinde listelenen gerekli evraklar bir an önce kurye servisiyle gönderilmelidir.  Sonuç genel olarak 15 gün içerisinde gelmektedir. UNI-ASSIST kullanımı için lütfen http://www.uni-assist.de sitesini detaylı inceleyin. (Bu sistemle ilgili detaylı bilgi Başvuru Süreci başlığı altında ayrıca verilmektedir.)

Matura diploması almamış öğrenciler ise sonradan karar değiştirerek Almanya’da okumak isterse Almanca dil bilgisini, bir dil sınavından geçerek belgelemelidir.  (Goethe Enstitüsünde veya başka bir kurumda Almanca dil kursuna devam ederek takviye alabilir.)

          d) Fark Dersleri

Tıp, Mimarlık ve bazı Mühendislik fakültelerine girebilmek için öğrencilerin (BU) biyoloji ve çevre dersi veya (DG) tasarı geometri dersi almaları gerekiyor. Hangi bölümlerde arandığı bilgisi Moodle dan öğrenilebilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s