TÜRKİYE’DE ÖĞRENİM

Boğaziçi Üniversitesi '

Az sayıda da olsa okulumuz öğrencilerinden bir kısmı eğitimlerine Türkiye’de devam etmeyi tercih ediyor. Aşağıdaki linkte okulumuzun YGS sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

http://www.sg.k12.tr/okul-profili/yueksekoegretim-istatistikleri/?L=1

Türkiye’de üniversite sınavına hazırlanma süreci genel itibariyle 11. Sınıfta başlıyor. Özellikle özel okullarda öğrenim gören öğrenciler için iki farklı sistemde ders çalışılan yoğun bir çalışma dönemi başlıyor. Dershaneye giderek veya özel ders çalışmalarıyla hazırlanmak tamamen öğrencinin ve ailesinin kişilik ve maddi imkânları ile belirleniyor. Yabancı özel okullarda okuyan öğrenciler arasında Türkiye’deki üniversite giriş sınavına hazırlanmaya 10. Sınıfta başlayanlar da var.

Geniş bir dershane yelpazesi çeşitli seviyelerde öğrenciler için öğrencinin başarı durumuna göre çeşitli oranlarda burs veriyorlar. Bunun için dershaneleri takip ederek burs sınavlarının zamanını öğrenmek gerekiyor.

Özel Üniversitelerin bir kısmı aynı zamanda Matura diploması olan Avusturya Lisesi mezunlarına Matura notlarına göre özel imkânlar tanıyorlar.  Bununla ilgili detaylı bilgi ilgili fakülte web sitelerinden bulunabilir.

 

Yararlı linkler:

www.oysm.gov.tr

https://ais.osym.gov.tr/

https://www.yok.gov.tr/

https://yokatlas.yok.gov.tr/

http://www.osym.gov.tr/TR,15134/2018-yks-tyt-ayt-ydt-temel-soru-kitapciklari-ve-cevap-anahtarlari.html

http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2018_10/30100127_2019_yuksekogretimegecis_kazanimlar.pdf

www.dogrutercih.com.tr

www.sg.k12.tr