TestAS-TestDaf Sınavları

Almanya’da bazı fakülteler sadece Matura veya VDP Denklik notuna bakıp ayrı bir sınav yapmazken bazıları öğrencileri  ayrıca mülakata tabi tutabilmektedirler. Fakülte başvuru kriterleri her fakültenin web sitesinde yer almaktadır. Öğrencinin Matura veya VPD Denklik notunun istediği bölüme yeterli olmayabileceği endişesi var ise seçtiği fakülteye göre aşağıda belirtilen sınavlar başvurunun onaylanmasında yardımcı olabilir. Bu sınavlarda alınan sonuçların geçerlilik süresi sınırsızdır. Ancak başvurulan fakülte çok eski tarihli bir sınavı kabul etmeyebilir. Öğrenciler genellikle bu sınavlara 12. sınıfta girmeyi tercih etmektedirler. Her iki sınav için de giriş sayısı kısıtlaması yoktur. Öğrenci en yüksek dereceyi aldığı sonuç belgesini ilgili fakülteye sunmakta serbesttir. Sınavlarla ilgili Web sitelerinden örnek sınavlara ulaşmak mümkün olabilmektedir.

TestAS ve TestDaF Sınavları ile ilgili detaylı bilgiyi okuldaki danışmanlarınıza, özel danışmanlık hizmeti alıyorsanız onlara ve Goethe Enstitüsü’ne danışmanızı tavsiye ediyoruz.

1.      TestAS nedir? (www.goethe.de)

TestAS standartlaştırılmış ve merkezi bir yüksek öğrenim yeterlilik testidir ve öncelikle yüksek öğrenim için önemli bilişsel becerileri test eder.

TestAS Almanya’da temel bir üniversite eğitimi almak isteyen yabancı adaylara yöneliktir.

TestAS’ın artıları nelerdir?

  • Yüksek öğrenim kurumları öğrenci kabul edilecek bölüm için tek başına veya Matura Diploma notu ile beraber, TestAS sonucu gerekli koşullara sahip olanları seçebilir. Örneğin RWTH Aachen (2019-2020), Köln Tıp (2018), Manheim Tıp (2019)
  • Sınava katılanlar, almak istedikleri eğitimin genel gerekliliklerini öğrenmiş olurlar.
  • Almanya’da bir üniversitede eğitimini tamamlamak isteyenler test sonuçlarıyla kendilerini gerçekçi olarak değerlendirebilir.

Sorularınızın yanıtlarını aşağıdaki linkte de bulabilirsiniz:

www.testas.de/de/faq.htm

2.      TestDaF nedir? (Test Deutsch als Fremdsprache)(www.goethe.de)

TestDaF ileri düzeyde bir dil sınavıdır. Bu sınav, Dillere İlişkin Avrupa Ortak Referans Çerçevesi’nin (GER) altı basamaklı derecelendirmesinde B2 ile C1 arasındaki basamakları kapsar.

TestDaF sınavı, dünya çapında geçerli olan bir sınavdır (TOEFL sınavına benzer) ve Almanca dil seviyesini 4 beceri açısından ölçer (okuma anlama, dinleme anlama, yazılı ifade ve sözlü ifade). TestDaF sınavı hakkında ayrıntılı bilgi için: www.testdaf.de

TestDaF sınavının tüm bölümlerini TestDaF seviye basamağı 4 ile tamamladığınızda alacağınız belge,  Almanya’daki üniversitelerin hemen hemen tüm bölümlerine kabul için gereken dil seviyesini gösterir belge olarak geçerlidir.

TestDaF sınavı aynı zamanda bilimsel projeler ve akademik meslekler için Almanca bilginizin uluslararası düzeyde tanınan belgesidir. Almanya’da ki Tıp fakültelerine başvuruda da yararı olduğuna inanılmaktadır.

TestDaF sınavına, bu sınav için lisans sahibi olan test merkezlerinde girebilirsiniz. Şu anda TestDaF sınavını uygulayan yaklaşık 450 test merkezi vardır. Goethe Enstitüsü’nden Almanya’daki ve dünyadaki test merkezlerini öğrenebilirsiniz. İstanbul’da ise Marmara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde TestDaf sınavı düzenlenmektedir. İletişim için testdaf@marmara.edu.tr mesaj gönderebilirsiniz. Sınav tarihleri ve sınav kayıt tarihleri sabit olduğu için web sayfasını incelemeniz tavsiye olunur: https://ydil.marmara.edu.tr/birimler/almanca-hazirlik-birimi/testdaf-sinav-merkezi/

Sınava Istanbul dışında Adana, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir’deki sınav merkezlerinde girilebilir.  Örneğin Ankara adresi Goethe-Institut Ankara (Atatürk Bulavarı 131 06640 Bakanlıklar / Ankara Tel: 0090 312 419 52 83 Ilka Seltmann ilka.seltmann@ankara.goethe.org)

Diğer sınav merkezlerini www.testdaf.de adresinden öğrenebilirsiniz.

Sorularınızın yanıtlarını aşağıdaki linkte de bulabilirsiniz:

https://www.testdaf.de/fileadmin/Redakteur/PDF/Sprachen/informationen_tr.pdf

 

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s