Sağlık Sigortası

Her öğrenci bir sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Almanya’da oturma izni alabilmek için orada bir sağlık sigortasına sahip olmak gerekmektedir

Almanya’da eğitim alırken üniversite bünyesinde devletin resmi sigortası olan AOK sağlık sigortası ile sigortalanmaya karar verebilirsiniz. Bu, orada AOK kurumuna başvurarak yaptırılabilir, ayda 80-90 € gibi bir miktar olmaktadır.  Alternatif olarak TK de yine aynı bedelle başvurulabilecek gayet güvenli bir sigortadır.

Türkiye’de SGK’dan alınan AT11 belgesi Almanya’da AOK’ya götürülerek onaylatılarak bu sigortanın ücretsiz yapılması sağlanabilir. AT11 belgesi için Fındıklı  ya da Kartal’daki SGK Yurtdışı İşlemler Birimi’ne başvurmak gerekmektedir. Gerekli belgeler buralardan öğrenilebilir. Yenileme süresinin kontrol edilmesi gerekir.  (İlk belge 3 ay geçerli, daha sonrakilerde 6 ayda bir yenileme gerekir.)

Ancak sigorta kapsamı önemli olduğu için bunu göz önünde bulundurarak da karar vermek gerekebilir. AT11 belgesi sahibi kişiye kural olarak Almanya’da bulunduğu süre içerisinde hastalık halinde kişinin durumunda sağlanması gereken ertelenemeyecek sağlık yardımları yapılır. Yani, bir keyfi muayeneden öte, hasta olmanız halinde acilen almanız gereken tedavi sağlanır. Yanı sıra, Almanya’da kalınan sürede ertelenemeyecek kronik rahatsızlıklarla bağlantılı (örn.diyaliz tedavisi) tedaviler de bu kapsamda ele alınır.

Alman sağlık sigortasına ihtiyaç olunan belgeler şunlardır: (başvurmadan yetkili merciden kontrol edin)

  • Öğrenci Vizesi,
  • AT11 belgesi,
  • Başvuru formu,
  • Geçerli kimlik/pasaport,
  • Almanya’daki banka hesabı,
  • Üniversite kayıt belgesi.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s