Sağlık Sigortası

Almanya’da yaşayan herkes gibi Almanya’ya öğrenci olarak gidenler de kendilerini sigortalamakla yükümlüdür.  Almanya’da oturma izni alabilmek için de orada bir sağlık sigortasına sahip olmak gerekmektedir

Almanya’da eğitim alırken üniversite bünyesinde devletin resmi sigortası olan Allgemeine Ortskrankenkasse (AOK) sağlık sigortası ile sigortalanmaya karar verebilirsiniz. Bu, orada AOK kurumuna başvurarak yaptırılabilir, ayda 70-90 € gibi bir miktar olmaktadır. (https://aok-on.de/studierende/foreign-students-information/information-in-turkish.html) Mezun deneyimlerine göre Techniker Krankenkasse (TK) de yine aynı bedelle başvurulabilecek  güvenli alternatif yasal sigortadır.

SGK’lı olan öğrencilerin , iki ülke arasında ki anlaşmaya göre Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aldığı A/T11 belgesi sağlık sigortası olarak Almanya’da geçerlidir.  Bu belge için  SGK Yurtdışı İşlemler Birimi’ne başvurmak gerekmektedir.  Yenileme süresinin kontrol edilmesi gerekir.  (İlk belge 3 ay geçerli, daha sonrakilerde 6 ayda bir yenileme gerekir. ) İlk başvuru veya yenileme için öğrencinin SGK’lı ebeveyninin  başvurması yeterlidir.  Ancak A/T11’in  geçerli olması için  Almanya’da AOK yetkililerince onaylanması gerekmektedir. Bu onay için randevuyu lütfen çok önceden alın.

Bir SGK emeklisinin  çocuğu iseniz SGK tarafından şu belgeler isteniyor:

 • Emekliliği gösteren belge.
 • İlgili sigorta müdürlüğüne hitaben yazı
 • Emeklinin kimlik fotokopisi
 • Başvuranın kimlik fotokopisi
 • Üniversite kabul mektubu. (Mezun deneyimlerinde yeşil pasaport varsa kabul yazısı aranmadığı durumu yaşandı)

SGK’nın sağladığı sağlık sigortasından yararlanma koşullarına (2018 yılındaki SGK mevzuatına) göre , üniversite eğitimi alan kız ve erkek öğrenciler 25 yaşına kadar ailelerinin sigortasından yararlanabilir. Bu noktada bilinmesi gereken bir önemli husus daha vardır. Eğer aileler 01.10.2018 tarihinden sonra işe başlamış ise yukarıdaki durum aynen geçerlidir. Fakat daha önce işe başlayan kişilerin erkek çocukları 25 yaşına kadar kız çocukları ise evlenene kadar ailelerinin sigortasından yararlanabilir. (Bunun için ebeveynin provizyonunun aktive edilmesi gerekir. Bu da Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilerek yapılabilir.)

A/T11’den yararlanma veya Almanya’da ayrı yasal sigorta yaptırma  kararını, her iki sigortanın kapsamını göz önünde bulundurarak vermek gerekebilir. A/T11 belgesi sahibi kişiye kural olarak Almanya’da bulunduğu süre içerisinde hastalık halinde kişinin durumunda sağlanması gereken ertelenemeyecek sağlık yardımları yapılır. Yani, bir keyfi muayeneden öte, hasta olmanız halinde acilen almanız gereken tedavi sağlanır. Yanı sıra, Almanya’da kalınan sürede ertelenemeyecek kronik rahatsızlıklarla bağlantılı (örn.diyaliz tedavisi) tedaviler de bu kapsamda ele alınır. Sağlık sigortasının seçimini  etkileyecek diğer bir husus ise, 2018 kış dönemi kesin kayıtlarında RWTH Aachen Teknik kesin kayıt sırasında A/T11’i kabul etmemiştir.

A/T11 belgesinin AOK tarafından onaylanması için  ihtiyaç olunan belgeler şunlardır: (başvurmadan yetkili merciden kontrol edin)

 • Öğrenci Vizesi,
 • A/T11 belgesi,
 • Başvuru formu,
 • Geçerli kimlik/pasaport,
 • Almanya’daki banka hesabı,
 • Üniversite kayıt belgesi.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s