Sağlık Sigortası

Avusturya’da öğrenci olarak yaşadığınız sürece mecburi olarak sağlık sigortası yaptırmalısınız.

1. A/TR 3

Türkiye’de hizmet akdi ile bir veya birden fazla işverene bağlı çalışan SGK sigortalı ve bu kapsamda kendilerine gelir/aylık bağlanmış olanlar ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişiler, iki ülke arasında ki anlaşmaya göre Avusturya’da, SGK adına sağlık yardımlarından yararlanırlar. Diğer bir değişle, öğrenci SGK’lı olarak çalışan veya emekli olan ebeveynlerinden birinin bakmakla yükümlü olduğu aile bireyi olduğu sürece Türkiye ve Avusturya arasındaki anlaşmaya göre SGK’dan yararlanabilmektedir. (http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/SGK+Internet/emeklilik/yurtdisi_islemler/yurtdisi_saglik_islemleri/)

SGK’nın sağladığı sağlık sigortasından yararlanma koşullarına (2018 yılındaki SGK mevzuatına) göre , üniversite eğitimi alan kız ve erkek öğrenciler 25 yaşına kadar ailelerinin sigortasından yararlanabilir. Bu noktada bilinmesi gereken bir önemli husus daha vardır. Eğer aileler 01.10.2018 tarihinden sonra işe başlamış ise yukarıdaki durum aynen geçerlidir. Fakat daha önce işe başlayan kişilerin erkek çocukları 25 yaşına kadar, kız çocukları ise evlenene kadar ailelerinin sigortasından yararlanabilir. (Bunun için ebeveynin provizyonunun aktive edilmesi gerekir. Bu da Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilerek yapılabilir.)

a) İlk Başvuru

Öğrenci D vizesine başvurmadan önce, SGK’lı olan ebeveynlerinden birinin sağlık haklarından yaralanmak üzere SGK Yurtdışı İşlemler Birimi’ne başvurarak  A/TR 3 belgesi alabilir.  İlk başvuruda Turistik olduğu belirtilirse 6 ay süreli A/TR 3 belgesi verildiği deneyimlenmiştir. Okul kabulüyle yapılan başvurularda ise sadece 3 ay süreli alınabilmiştir. (2019)

Bir SGK çalışananın  çocuğu iseniz SGK tarafından şu belgeler isteniyor:

 • İlgili sigorta müdürlüğüne hitaben dilekçe
 • Sigortasından yararlanılan ebeveynin iş yerinden alınmış yazı (Antetli kağıda “Personelimiz….,……, ……….. tarihinden itibaren firmamızda…. pozisyonunda sigortalı olarak çalışmaktadır. Sigortası düzenli ödenmektedir.” gibi kaşeli ıslak imzalı bir yazı)
 • SGK çalışanının işe başlayış kağıdı
 • SGK çalışanının kimlik fotokopisi
 • Başvuranın kimlik fotokopisi

Bir SGK emeklisinin  çocuğu iseniz SGK tarafından şu belgeler isteniyor:

 • İlgili sigorta müdürlüğüne hitaben dilekçe
 • Emekliliği gösteren belge.
 • Emeklinin kimlik fotokopisi
 • Başvuranın kimlik fotokopisi

b) WGKK Onayı

A/TR 3’ün, Avusturya’da Wiener Gebietskrankenkasse (WGKK) yetkililerince onaylanması gerekmektedir. Bir öğrencinin (2019) Oturma İzni başvusu sırasında, WGKK’dan ona  A/TR3 belgesi  süresi kısa olduğu gerekçesi ile kabul edilmemiştir. Ayrıca A/TR 3 alamayıp A/T 11 alan ve WGKK tarafından onaylanmış mezun deneyimimiz de bulunmaktadır.

c) A/TR 3’ün Yenilenmesi

Ebeveyn öğrenci adına,   süresi bittiğinde bir okul dönemi için A/TR 3’ü yenileyebilir.  Bu süre Avusturya’da yüksek öğretim kurumlarında genelde altı ay olduğu için A/TR 3 yenileme süresi de altı ay olabiliyor. Yenileme zamanının iyi kontrol edilmesi gerekir.  Dönem sonuna kadar arada boşluk kalıyorsa okul dönemlerini göstererek altı aylık yerine yedi aylık alan olmuştur. (2020)

Yenileme için gereken belgeler yukarıda belirtilen belgelere ilave olarak:

 • Öğrencinin pasaport kopyası
 • Yeni dönem okul belgesi (dönem ücretini yatırdıktan sonra) (Okulun dönemlerini gösteren yazının eklenmesi yararlı olabilir)

Avusturya’ya gidişi bir sene geçtikten ve son altı ay kesintisiz Avusturya’da olması şartıyla öğrenci oturma iznini göstererek bir yıl süreli A/T 9 belgesini almaya hak kazanabiliyor.

2. Avusturya Sağlık Sigortası

Bağ-kur’lular ve A/TR 3 ‘ten yararlanmak istemeyen öğrenciler bağlı oldukları eyaletteki devlet sigortasını tercih etmektedir. (Viyana: Wiener Gebietskrankenkasse WGKK) Bu sigorta ile anlaşmalı hastanelerden ve doktorlardan ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz ve ilaçlarınızı ücretsiz alabilirsiniz. Sigorta başvurunuzu yaptıktan sonra “e-card” adı verilen sigorta kartı size, adresinize gönderilecektir. Doktora giderken bu kartı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. (Banka hesabınızdan otomatik ödeme talimatı vermek için sigorta giriş dilekçesi ile beraber “Zahlungsermächtigung” adlı formu doldurmalısınız.) Her şeyi kapsayan bu sigortanın bedeli aylık 60 Euro. (meblağ değişebilir)

Başvuru için gereken belgeler şunlardır:

 • Pasaport
 • Meldezettel (aslı)
 • Studienblatt / Studienbestätigung
 • Anmeldungsformular (gittiğiniz zaman ordan alabilirsiniz)
 • Yurt kira kontratı
 • Banka hesabı veya bankaya verilen otomatik ödeme talimatı.

Sağlık Sigortası’ için 2 yanıt

  Fatoş Kapusız said:
  8 Eyl 2019, 17:48

  Sağlık sigortanızın 6 aylık olmasını sağlamanızda fayda var, D vizesi için 3 ay geçerli olabiliyor ama oturma izni için 6 aylık talep ediliyor.

  Liked by 1 kişi

  Fatoş Kapusız said:
  8 Eyl 2019, 17:54

  Wiener Gebietskrankenkasse (WGKK) Süd’e gidip 56 nolu odada onaylama işleminizi yaptırıyorsunuz, sıra numarası almıyorsunuz, sadece kapıda kuyruk var ise bekliyorsunuz, işleminiz çok kısa sürüyor. Orijinal evrağı aman kaybetmeyin. Hastanede bir işiniz olursa göstermeniz gerekiyor.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s