Oturma İzni

1.      İkametgah (Yerleşim Yeri) Belgesi (Meldezettel)

Avusturya’ya geldikten, ya da adresinizi değiştirdikten sonra (okul kaydı ve yurt kaydı yaptırmayı takiben) en geç üç iş günü içerisinde taşındığınız yerdeki Magistrat’a başvurmanız gerekmektedir. Bildirim, “Meldezettel” (ikamet kağıdı) adı verilen özel bir form ile yapılmaktadır. Bu formun kira kontratı yaptığınız kişi tarafından imzalanması gerekmektedir. (http://www.wien.gv.at/mba/mba.htm linkinde Viyanada’ki bölgelere göre Magistrat adresleri bulunmaktadır.) Dikkat: Aşağıda belirtilen belgeler Viyana’da yapılan başvurular için yazılmıştır)

Başvururken gereken belgeler şunlardır:

Magistrat çalışma saatleri aşağıda belirtildiği gibidir: Pazartesi, Salı, Perşembe, Cuma 08:00 – 12:00 arası. Perşembe ek olarak 15:30 – 17:30 arası. Çarşamba günleri kapalı!

2.      Oturma İzni Başvurusu

D vizesi ile yapılan ilk giriş sonrasında, hemen Avusturya’da  bağlı olunan yerel yetkili belediyeye ( Viyana için MA35 diğer eyaletler için Bezirkshauptmannschaften ) “öğrenci oturum izni başvurunda bulunulmalıdır. İşlem süresi 2-4 ay sürmektedir. Öğrenci vizesi sona ermeden oturum izni alınmazsa öğrencinin ülkeyi terketmesi gerekir.

https://www.wien.gv.at/amtshelfer/dokumente/aufenthalt/aufenthaltsbewilligung/bescheinigungen/studierender.html adresinden Viyana’da oturma izni detaylarını inceleyebilirsiniz. Bundan sonra vereceğimiz Türkçe adresleri lütfen konuyu anlayabilme amaçlı kullanın, en doğru ve güncel bilgiler sitenin Almanca sayfalarında yer almaktadır. (https://www.wien.gv.at)

Belediye Dairesi 35, Viyana Eyalet İdaresi’nin dairesidir ve başka işlerin yanı sıra Federal Devletin (Avusturya Cumhuriyeti) Yerleşme ve Oturma Yasasının icrasından, yani oturma izninin (Aufenthaltstitel) ilk kez verilmesi ve uzatılmasından yetkilidir.  (https://www.wien.gv.at/tr/hukuk/hizmet-merkezi.htm#aussen)

Viyana’da okuyacak öğrenciler için ilk başvurular 20. Viyana’da bulunan Dresdner Straße 93 Block C’deki MA 35 üzerinden yapılır. Dikkat: Aşağıda belirtilen belgeler Viyana’da yapılan başvurular için yazılmıştır. Her belgenin aslıyla beraber fotokopisinin de götürülmesi ve Türkiye’den alınan bütün belgelerin noter onaylı tercümesinin yapılıp, kaymakamlık veya valiliklerde apostillenmesi gerekir. 2019 yılında ilk başvuruda oturma izni için 175 € para ödenmiştir.

İstenen belgeler şunlardır: (2019) 

 • Başvuru formu: Başvuru formunun el ile yazılmış büyük harflerle veya daktilo ile yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve müracaatçı tarafından imzalanmış olması gerekmektedir. Formları ücretsiz olarak başvurduğunuz ofisten temin edebilir ya da aşağıdaki link’ten indirebilirsiniz
  https://www.bmi.gv.at/302/Formulare/20180901/06_Aufenthaltsbewilligung_Student_NEUFormular.pdf
 • Pasaport : D vizesi alınmış en az bir yıl süreli .
 • Meldezettel
 • Studienblatt, Studienbestätigung (öğrenci belgeleri)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği : Türkiye’de Almancası e-devlet alınmış olmalı veya Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğundan alınabilinir, en çok 3 ay önce alınmış olmalı veya Uluslararası Doğum Belgesi (Formül A- kaymakamlık Almanca veriyor)
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Ev ya da yurt kira kontratı
 • Sağlık Sigortası giriş belgesi (veya A/TR3)
 • Banka hesap dökümü (Finanzübersicht) Masrafların nasıl karşılanacağına dair belgeler (SWIFT dökümü veya hesap cüzdanlarının orijinalleri ve fotokopisi, banka imza sirküleri, bankadan alınan tüm belgeler banka tarafından imzalı ve kaşeli
  olması gerekmektedir ) Banka hesabına yatırılan meblağının değerlendirilmeye alınması için gelirin kaynağı belgelenmelidir. Aksi takdirde dikkate alınmayacaktır.
  Öğrenciler ebeveynlerinin belgelerini sunmalıdır. Avusturya’daki öğrenci hesabında bulunması gereken tutar:

  • 24 yaşına kadar: 515,13 EUR/beher ay
  • 24 yaş ve üstü: 933,06 EUR/beher ay
  • Ödeyeceğiniz konaklama bedeli 294,56 Euro`yu aştığı takdirde aradaki farkı da hesabınızda bulundurmalısınız
 • Matura ve Matura Bestätigung (aslı ve kopyası)
 • Aile gelir durumu
 • Apostilli Sabıka Kaydı : Türkiye’de bağlı olduğunuz ilçe kaymakamlığından apostilli olmalı veya Türkiye Cumhuriyeti konsolosluğundan ücretsiz Almancası alınabilir, en çok 3 ay önce alınmış olmalı ya da  QR kodlu Almanca e-devlet çıktısı)

Avusturya Başkonsolosluğundan güncel bilgileri alabilirsiniz.

Uzatma başvuruları geçerli olan oturma izninin bitiş tarihinden önce yapılmak zorundadır. Oturma izni uzatma başvuruları ise ikamet edilen bölgenin (Bezirk’in) MA 35 şubesinden yapılır. (https://www.wien.gv.at/tr/hukuk/hizmet-merkezi.htm#aussen) Viyana’da oturma iznini yenilenebilmesi için öğrencinin bir yıllık okul döneminde (verilen oturma izni süresinde değil) belirlenen minimum ders kredisini doldurması zorunludur.


Oturma İzni” için bir yanıt

  Irmak Kapusız said:
  22 Ağu 2019, 10:54

  bu sene istenen belgerin güncel listesi linkteki dosyadadır: (Türkçe bilgilendirme bölümü, Almanca açıklamalardan hemen sonra geliyor.)

  Information_Antrag_fuer_Aufenthaltsbewilligung_Student.pdf erişimi için tıklayın

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s