Öğrenci Vizesi (D Vize)

Almanya’daki fakültelere kayıt için Öğrenci Vizesi alınmış olması şartı vardır. Schengen vizesi ile fakültelere kayıt yaptırılamamaktadır. Öğrenci vizesi alabilme ön şartları öğrencinin finansmanının belgelenmesi ve fakülte kabul yazısının öğrenci tarafından alınmış olmasıdır.

1.      Finansman

Öğrenci vizesi alabilmek için Almanya´da geçimin temin edildiğinin belgelenmesi gerekmektedir. Bu konuda izlenebilecek iki yol mevcuttur:

          a) Banka Para Transferi ve Banka Teyidi

Bu genelde öğrencinin yıllık geçimini sağlayacak belirli bir miktar paranın fakültenin bulunduğu şehirdeki bir bankaya bloke edilmesi ve banka tarafından teyit edilmesi yoluyla olur. (Aşağıda belirtilen prosedür ve evraklar her yıl değişebilir lütfen yetkililerle kontrol edin):

Öncelikle Almanya’da öğrencinin fakültesinin bulunduğu şehirde (şimdiye kadar Deutsche Bank veya İş Bank şubelerinde açıldığı örnekler duyduk. Ziraat Bankası ve HSBC’de kullanılabilinir)  için bir bloke hesap açılması gerekmektedir. Örneğin 2017 yılı için yıllık 8.640 Euro tutarında hesap açıldı (havale ücreti kesilmiş haliyle kalan miktar). Burada önemli bir husus,  paranın  yollandığı bankanın masrafları ile Almanya’daki bankanın masrafları ayrı olduğu için her iki masraf bedelinin de hesaba yatırılmasıdır.

Bunun için Alman Konsolosluğu hukuk biriminden ‘’Bloke Hesap Onay’’ randevusu alınması gerekir. Randevunun hemen verilmediği uzun bir süre sonraya verildiği gibi olaylar yaşanmıştır. Bu randevuyu Mayıs ayının ilk haftasında Haziran ayının ilk haftası için almanızı öneririz. Çünkü talebe göre randevu alımı zorlaştığı gibi, evraklar teslim edildikten sonra, işlemlerin tamamlanması üç dört haftayı bulabilmektedir. Konsolosluktaki randevudan on beş dakika önce konsoloslukta olunması önemli bir detaydır.

Bu randevuda istenen evraklar; (lütfen istenen evrakları ve prosedürü yetkili mercilerle teyit edin).

 • İlgili banka bloke hesap formu
 • Randevu teyit yazısı
 • Pasaport ve pasaport fotokopisi
 • Fakültesine göre Uni-Assist’ten (kullanılmışsa) gelen başvuru teyit yazısı (aslında fakülte kabul yazısı ile başvuruluyor ama zaman darlığından dolayı sadece başvuru teyit yazısı ile de başvuran olduğu gibi Almanya’daki ilk fakülte kabulünü kullanarak da başvuran var.)

Bloke hesap formu konsoloslukta memur karşısında imzalanır ve bu işlem için 20 € (miktar değişebilir) ödenir. Ardından tüm bu evraklar (tasdiklenmiş bloke hesap formu, tasdiklenmiş pasaport fotokopisi, Uni-Assist yazısı veya fakülte kabul yazısı kopyası vb) ilgili bankanın Almanya’daki şubesine kurye ile (DHL, UPS veya yurtdışına hızlı gönderi yapan bir kurye firması) gönderilir.

Sözkonusu banka şubesinden yapılan ödeme ile ilgili teyit yazısının geri gelmesi takip edilmelidir. Bu banka teyit yazısı öğrenci vizesi başvurusunda gerekli olan belgelerden biridir. Böylece öğrencinin Almanya’da eğitim için yeterli maddi imkânının bulunduğu Alman makamlarına ve üniversiteye belgelenmiş olur.

          b) Garanti Belgesi

Almanya´da geçimin temin edildiğinin belgelenmesinin bir diğer yolu  ise Almanya’da yaşayan bir kişinin (Örn. akrabanın) öğrencinin öğrenimi süresince geçimini ayda en az 650 EURO (rakam her yıl değişebilir) ile finanse edeceğini, taahhütte bulunan kişinin oturduğu yerdeki Yabancılar Dairesinden tasdikli bir beyanla (garanti belgesi) taahhüt etmesidir. Bu yolun tercih edildiği bir örnek elimizde henüz mevcut değil.

2.      Öğrenci Vizesi Başvurusu

Almanya’da üniversite okuyacak olan tüm öğrenci adayları, üniversiteye başvurularını yapıp kabul belgelerini aldıktan ve Almanya’daki finansman durumunu belgeledikten sonra Almanya konsolosluğuna vize başvurularını  yapabilirler.

Almanya’da herhangi bir fakülteye kayıt yapabilmek için Öğrenci Vizesi almak şarttır. Öğrenci vizesi olmadan, fakülte kabul yazısını yollamış olsa bile öğrencinin kaydını kabul edememektedir.

Almanya’da öğrenci vizesi ile ilgili bilgileri Alman konsolosluğunun web sitesinden elde edebilirsiniz. Alman konsolosluğuna gitmeden önce vize başvurunuzun dikkate alınması için ciddi bir ön hazırlık yapmanız gerekmektedir.

Mezun deneyimlerinden yola çıkarak öğrenci vizesi prosedürünü ve dikkat edilecek hususları şöyle özetleyebiliriz: (her adım yetkili merci ile kontrol edilmelidir)

Öğrenci vizesi randevusunu, kabul yazısını beklemeden ilk gelecek kabul yazısının tarihini öngörerek çok önceden almanızı tavsiye ederiz. Örneğin vize randevusunu, Haziran ayının ilk haftası başvurarak, Ağustos’ta ilk kabul yazısını beklediğiniz tahmini tarihe göre alabilirsiniz. Öğrenci vizesi başvuru randevusu, çok fazla vize başvurusundan dolayı kısa bir sürede verilememektedir. Öğrenci vizesi başvurusu ve vize onayı en az bir aylık bir süreçtir. Her fakülte kabul yazısı ile beraber bir ön kayıt ve kesin kayıt süresini bildirmektedir. Kesin kayıt süresini kaçırmamak gerekir. Kesin kayıt süresi fakülteden özel izinle ertelenebilse bile, okula öğrencinin zamanında başlaması açısından öğrenci vizesinin zamanında alınması çok önemli bir husustur.

Randevu tarihinde öğrencinin şahsen istenen evrakları teslim etmesi gerekmektedir.  İstenen evraklar her yıl değişiklik gösterebilmektedir. Ancak örnek verecek olursak 2015 tarihinde istenen evraklar;

 • Fakülte kabul belgesi
 • Motivasyon yazısı (öğrencinin Almanya’da okumasıyla ilgili bilgileri ve isteğini içeren dilekçe)
 • CV
 • Doldurulmuş başvuru formu
 • Tam tekmil vukuatlı kayıt örneğinin Almancaya çevrilmiş kopyası
 • Tüm Schengen ülkelerinde geçerli 30.000 € teminatlı seyahat sağlık sigortası (randevu tarihinden itibaren en az üç aylık yapılacak)
 • Geçim masraflarının nasıl karşılanacağına dair belge, (Bankada paranın bloke edildiğine dair teyit yazısı gibi)
 • İki biyometrik fotoğraf
 • Vize ücreti
 • Pasaport, varsa eski pasaportlar (bu belgelerin asılları ile ikişer adet fotokopileri vb.)

Fakülte kabul yazısı ise başvuruda gerekli en önemli evraklardan biridir.  Asıl istediği fakülte kabulü gelmeden başka fakülte kabulünü (özellikle aynı eyaletteki) kullanarak öğrenci vizesi alan daha sonra vizede belirtilen üniversitenin ismi konusunda değişiklik yapan mezun deneyimi örnekleri var. Ancak asıl kaydın yapılacağı fakültenin kabulü gelir gelmez ivedilikle gerekli değişikliğin vizede yapılması, ikametgah (yerleşim yeri) adresinin ve oturma izninin sorunsuz alınabilmesi için şarttır.

Fakültenin ıslak imzalı resmi kabul yazısı postada takıldığı için fakülteden aldığı e-posta yazısı ile başvuran da var. Ancak bu çok riskli bir durum. Bu yola başvurmak zorunda kalınırsa fakülteden resmi kabul yazısı geldiği zaman bunu konsolosluğa ayrıca elden teslim etmek gerekir. Bu belgenin de konsolosluk tarafından fakültenin bağlı bulunduğu eyaletin Yabancılar Polisi departmanına zamanında ulaştırıldığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu kontrol, ilgili departmanın doğrudan telefonla aranması ile yapılmalıdır. Aksi takdirde vize başvurusu onaylanmayabilir.

Ayrıca çok önemli başka bir husus, öğrencinin, vize başvurusu esnasında pasaportunu konsolosluğa vize başvurusu esnasında göstermesi ama teslim etmemesi, hemen geri almasıdır. Öğrenci, vize mührünün vurulması zamanında konsolosluğa pasaportla gidip vize onayını alabilir. (Arada Almanya’ya gidip yurt işlemlerini yapması gerekebilir.) Yeşil pasaport sahibi öğrencilerin zaman kaybetmemek açısından öğrenci vizesi prosedürünü çok önceden yetkili mercilerle kontrol etmesi tavsiye edilir. Yeşil pasaport süresi kısa olup, öğrenci vizesi için ayrı pasaport çıkarmak zorunda kalmış mezun deneyimi örneği bulunmaktadır.

Konsolosluk öğrencinin vize başvurusundan sonra, tüm evrakları ilgili eyaletin yabancı polisine yollamaktadır. Konsolosluk vize onayı için 4-6 hafta gibi bir süre verecektir. Eyalet yabancı polisi telefonla aranıp prosedür rahatlıkla hızlandırılabilinir. (Bekleme süresi ve prosedürü eyaletten eyalete değişebilir.)

Başkonsolosluktan güncel bilgileri alabilirsiniz. (http://www.tuerkei.diplo.de/Vertretung/tuerkei/tr/01-deutsche-vertretungen/2-gk-istanbul/00-generalkonsulat-istanbul.html)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s