Öğrenci Vizesi (D Vize)

Üniversite adaylarının ve üniversite öğrencilerinin üç aydan fazla bir süreyle
Almanya´da kalmayı planlamalarından dolayı‚ ilgili yabancılar dairesinin onayı
Almanya´ya giriş yapmadan önce yetkili dış temsilciliğe başvurarak ve vize talebinde
bulunmaları gerekmektedir.   Almanya´nın Türkiye´deki temsilciliklerinde verilen turist vizesi‚ Almanya´daki yabancılar dairesi tarafından öğrenim amacı için uzatılamaz.
Vize başvurusu sırasında öğrenci adayı vizesi ile öğrenci vizesi arasında ayırım
yapmanız gerekmektedir.

Matura Diplomasını ve fakülte kabulünü almış bir öğrenciyseniz, Almanya’daki fakültelere kayıt için Öğrenci Vizesine başvurursunuz. Schengen vizesi ile fakültelere kayıt yaptırılamamaktadır. (Bazen Darmstadt Teknik Üniversitesi gibi bazı üniversiteler istisna yapabilmektedir)

Almanya için yapılacak vize başvurularında tek yetkili kurum Almanya’nın resmi dış temsilcilikleridir. Öğrenci vizesi başvurusu esnasında, Almanya’da bir üniversiteden kabul aldığınızı gösteren belgenin ve aşağıda anlatıldığı şekilde Almanya’daki finansman durumunu gösteren belgenin sunulması gerekir. Vize başvurunuzun sonuçlanması 4-6 haftayı bulabiliyor. Vize süreçleriyle ilgili açıklamalara www.tuerkei.diplo.de adresinden ulaşabilirsiniz.

1.      Finansman

Öğrenci vizesi alabilmek için Almanya’da öngördüğünüz öğrenim süresi boyunca öğrenim ve geçim masraflarının nasıl karşılanacağının belgelenmesi gerekmektedir.  Almanya’da bir yıldan fazla öğrenim görmeyi planladığınız için eğitiminizin ilk yılında geçim masraflarının nasıl karşılanacağını gösteren belge yeterli olmaktadır. Almanya Konsolosluğu’nun Web sitesinde başka finansman koşulları bulunmakla beraber mezunlarımız tarafından şimdiye kadar aşağıda ki  iki yol deneyimlenmiştir:

          a) Almanya’da Bloke Hesap Hizmeti Veren Bir Bankaya Teminat Ödenmesi

Gideceğiniz  fakültenin bulunduğu şehirdeki bloke hesap hizmeti veren bir banka hesabına teminat olarak, Federal Öğrenimi Teşvik Yasası’nda (BaföG) yıllık burs miktarı olarak belirlenmiş 10.236 Euro (banka işlem ücretleri dahil değildir) ödenmeli, bu meblağın yalnızca 1/12’si (853 Euro) aylık çekilebilir durumda olmalıdır. (Şubat 2020) (Bu bilginin ve aşağıda belirtilen prosedür ve evrakların güncelliğini lütfen konsolosluk Web sitesinden kontrol ediniz)

Almanya’da bloke hesap (Sperrkonto) , Türkiye’den açılabilmektedir. Mezun deneyimlerine göre hem Türkiye’de parayı yollayan banka olarak  hem Almanya’da hesap açılan banka olarak kullanılan bankaların isimleri için 2019 Mezun Deneyimlerini detaylı incelemenizi ve bankadan memnuniyeti  öğrenmek için de ilgili mezunla irtibata geçmenizi öneririz.  (Bankalardan memnuniyet her sene değişmektedir. Örneğin DeutchBank’dan 2015 de memnun kalınmışken 2018’de Almanya Konsolosluğu aracılığıyla blokaj hesap açma şartı getirmesi sorun yaşattı) 

i) Banka Hesap Formunun Almanya Konsolosluğu Tarafından Onaylanması

Eğer Türkiye’deki İş Bankası üzerinden bloke hesap merkezi Frankfurt’ta bulunan İşbank AG‘de bloke hesap açılacaksa öncelikle banka hesap açma formundaki öğrenci imzasının onayı için , Alman Konsolosluğu hukuk biriminden ‘Belge Düzenleme ve Tasdik İşlemleri’’ randevusu alınması gerekir. https://service2.diplo.de/rktermin/extern/choose_realmList.do?locationCode=ista&request_locale=en linkinden randevu alabilirsiniz. Randevunun hemen verilmediği uzun bir süre sonraya verildiği gibi mezun deneyimleri yaşanmıştır. Bu randevuyu ,  konsolosluk tarafından onaylanacak diğer tüm belgelerin de hazır olduğu  (İELTS vs) 12. Sınıfın Haziran ayından önceki bir tarih için almanızı öneririz.  Böylece bir gidişte gerekli tüm evrakları onaylatmış olursunuz. Hem de konsolosluktan onaylı formu daha ileri ki tarihler için hazır etmiş olursunuz. Konsolosluktaki randevudan on beş dakika önce konsoloslukta olunması önemli bir detaydır. Randevu günü yanınızda bulundurmanız gereken belgeler: (lütfen istenen evrakları ve prosedürü yetkili mercilerle teyit ediniz).

 • İş Bankası bloke hesap formu (doldurulmuş olarak)
 • Randevu teyit yazısı (okunaklı çıktısı)
 • Banka istiyorsa onaylanmak üzere Pasaport kopyası
 • Varsa onaylanacak diğer belgeler

Bloke hesap formu konsoloslukta memur karşısında imzalanır, imzanın ve pasaport kopyasının  onayı işlemi için 20 Euro  ödenir. Onaylattığınız başka evraklar varsa ilk beş kopya ücretsiz geri kalan her bir kopya başına konsolosluk 5 Euro almaktadır. (Lütfen masrafı, gitmeden önce konsolosluktan kontrol edin ) (2019)

Şimdiye kadar deneyimlenen Vakıf Bank, X Partio ve Fintiba gibi finansman kuruluşlarında Banka Hesap Formunun Almanya Konsolosluğu tarafından onaylanması gibi bir prosedür bulunmamaktadır.

ii) Almanya’da Blokaj Hesabın Açılması (Sperrkonto)

En geç öğrenci vize randevu tarihinden iki-üç hafta önce, tüm bu evraklar ( bloke hesap formu,  pasaport fotokopisi, Uni-Assist yazısı veya fakülte kabul yazısı kopyası vb)  Almanya’daki ilgili bankaya kurye ile (DHL, UPS veya yurt dışına hızlı gönderi yapan bir kurye firması) gönderilir.

iii) Blokaj Hesaba Paranın Aktarılması

Almanya’da ki banka size hesabın açıldığını teyit ettiği anda, 10.236 Euro tutarında para ve  Türkiye’den yollayan bankanın masrafları ile Almanya’da bloke hesap açılan bankanın masrafları ayrı olduğu için her iki masraf bedeli de Almanya’da ki blokaj banka hesabına yatırılır. Mezun deneyimlerine göre Türkiye’de ki Euro banka hesabınızdan on-line olarak (daha ucuz olduğu tespit edilmiş ) Almanya’da ki bankaya swift yapılabilinir. Lütfen talimatınızda ki swift tarihine dikkat edin, eğer aynı gün , ertesi gün, acele vb. ibareler kullanılmazsa Türkiye’de ki banka para transferini bir hafta gibi uzatabiliyor.

X Patrio ve Fintiba gibi internet bankacılığı yöntemi  deneyimlendi ve masrafları daha az oldu.

iv) Blokaj Hesaba Para Yattığına Dair Teyit Yazısı

Paranın Almanya’da ki blokaj banka hesabına yattığına dair teyit yazısının acele kurye aracılığıyla (DHL, UPS veya yurt dışından İstanbul’a hızlı gönderi yapan bir kurye firması) öğrenciye yollanması Almanya’da ki bankadan talep edilmedir. Kuryenin sıkı takip edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu banka teyit yazısı öğrenci vizesi başvurusunda gerekli olan belgelerden biridir. Böylece öğrencinin Almanya’da eğitim için yeterli maddi imkânının bulunduğu Alman makamlarına ve üniversiteye belgelenmiş olur.

v) Öğrenci Hesabının Açılması

Öğrenci okuyacağı şehirde  ikametgahını kayıt ettirdikten sonra öğrenci hesabını açarak her ay blokaj hesaptan ödemesini otomatik olarak alabilir.

          b) Garanti Belgesi (Garantör)

Almanya´da geçimin temin edildiğinin belgelenmesinin bir diğer yolu  ise Almanya’da yaşayan bir kişinin (Örn. akrabanın, ebeveynin) öğrencinin öğrenimi süresince geçimini ayda en az 853 Euro (Şubat 2020-rakam her yıl değişebilir) ile finanse edeceğini, taahhütte bulunan kişinin oturduğu yerdeki Yabancılar Dairesinden tasdikli bir beyanla (garanti belgesi) taahhüt etmesidir. Garantör, güvenilir ve maddi durumu iyi olan bir şahıs veya kurum (üniversite, kamuya yararlı kuruluş) olmalıdır. Garantörün varlık durumunu belgeleyecek, örneğin son üç aylık maaş bordroları veya banka hesap
dökümleri ibraz edilir.

2.      Öğrenci Vizesi Başvurusu

Alman konsolosluğuna gitmeden önce vize başvurunuzun dikkate alınması için ciddi bir ön hazırlık yapmanız gerekmektedir. (https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/05-VisaEinreise/-/1514554 ) Mezun deneyimlerinden yola çıkarak öğrenci vizesi prosedürünü ve dikkat edilecek hususları şöyle özetleyebiliriz: (her adım yetkili merci ile kontrol edilmelidir)

          a) Vize Randevusu

Öğrenci vizesi randevusunu, kabul yazısını beklemeden ilk gelecek kabul yazısının tarihini öngörerek çok önceden almanızı tavsiye ederiz. Örneğin vize randevusunu, Haziran ayının ilk haftası başvurarak, ilk kabul yazısını beklediğiniz tahmini tarihe göre alabilirsiniz. Fakülte kabul yazılarının gönderilme tarihi fakülteye göre değişmektedir.  Bir önce ki senenin mezunlarından tahmini tarihi kontrol etmekte yarar olabilir.

Öğrenci vizesi başvuru randevusu, çok fazla vize başvurusundan dolayı kısa bir sürede verilememektedir. Geçmiş senelerde randevu talebinden en az bir ay sonrasına randevu  tarihi alındığı görülmüştür.

Almanya Konsolosluğu’nun öğrenci vizesi için aracı kuruluş iDATA firmasıdır. Randevu ve diğer işlemler iDATA aracılığı ile yapılmaktadır. https://tuerkei.diplo.de/blob/1784886/220c10772dc7a42c24df4ff709b8ddec/20-allgemeine-hinweise-zum-nationalen-visum-data.pdf

          b) Vize Başvurusu

Her fakülte kabul yazısı ile beraber bir ön kayıt ve kesin kayıt süresini bildirmektedir. Kesin kayıt süresini kaçırmamak gerekir. Kesin kayıt süresi fakülteden özel izinle ertelenebilse bile, okula öğrencinin zamanında başlaması açısından öğrenci vizesinin zamanında alınması çok önemli bir husustur.

Randevu tarihinde öğrencinin şahsen istenen evrakları teslim etmesi ve randevu saatinden 15 dakika önce gitmesi gerekmektedir.  Almanya’dan burssuz üniversite eğitimi alacak öğrencilerin vize başvurusu için gerekli olan belgelerin asılları ile ikişer adet fotokopileri ibraz edilmelidir. Türkçe belgeler ise Almanca tercümeleriyle birlikte ibraz edilmelidir. İstenen evraklar her yıl değişiklik gösterebilmektedir. iDATA firması randevu alımı sırasında gerekli belgele listesini gönderdiği gibi https://tuerkei.diplo.de/blob/1794498/ec5c94fb0c6f11554b4d9b9fa69b8e2f/23-studenten-ohne-stipendium-data.pdf adresinden de öğrenci vizesi için gerekli belgelere ulaşabilirsiniz. Ancak örnek verecek olursak Mart 2019 tarihinde istenen evraklar;

 • Almanca dilinde eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış iki adet başvuru formu ve Almanya İkamet Yasası’nın 54. Maddesine göre gerekli ek belge
 • Fakülte kabul belgesi (“Zulassungsbescheid”) veya şartlı kabulü gösterir belge) (örnek: ön kayıt, başvuru teyidi)
 • Motivasyon yazısı (öğrencinin Almanya’da okumasıyla ilgili bilgileri ve isteğini içeren dilekçe)
 • Eksiksiz ayrıntılı özgeçmiş (CV)
 • İki biyometrik fotoğraf (biyometrik özelliklere uygun resimler olmalı, yani resimler 6 aydan eski olmamalı ve 35 x 45 milimetre ebatında olmalı.  Kulaklar ve gözler açık olmalı)
 • Vize ücreti
 • Pasaport, varsa eski pasaportlar (bu belgelerin asılları ile ikişer adet fotokopileri vb.) (bkz.  20 no’lu Bilgi Notu)
 • Matura Diploması
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğinin Almancaya çevrilmiş kopyası
 • Tüm Schengen ülkelerinde geçerli 30.000 € teminatlı seyahat ve sağlık sigortası (randevu tarihinden itibaren en az altı aylık yapılacak) veya 6 aylık sigorta süresini kapsayan SGK’dan yurt dışı sağlık sigortası (Formül A/T 11). (2018 mezunlarından bazılarına sigorta süresi uzun olduğu için 6 aylık vize verildiği görüldü. A/T11 üç aylık alanlar için A/T11 olanların vizesi üç aylık oldu)
 • Almanya’da öngördüğünüz öğrenim süresi boyunca öğrenim ve geçim masraflarının nasıl karşılanacağına dair belge.
  • Bankada paranın bloke edildiğine dair teyit yazısı veya
  • Garanti belgesi ya da
  • Ebeveyn taahhüdü ve her türlü gelirini gösteren belge. (iDATA gerek yok diyebilir yine de koyun)

Fakülte kabul yazısı ise başvuruda gerekli en önemli evraklardan biridir.  Asıl istediği fakülte kabulü gelmeden başka fakülte kabulünü (özellikle aynı eyaletteki) kullanarak öğrenci vizesi alan daha sonra vizede belirtilen üniversitenin ismi konusunda değişiklik yapan mezun deneyimi örnekleri var. Ancak bu durumda kaydın yapıldığı fakültenin bulunduğu yerde oturma izni alınırken üniversite adı  düzeltilmelidir.

Fakültenin ıslak imzalı resmi kabul yazısı postada takıldığı için fakülteden aldığı e-posta yazısı ile vizeye başvuran da var. Ancak bu çok riskli bir durum. Bu yola başvurmak zorunda kalınırsa fakülteden resmi kabul yazısı geldiği zaman bunu konsolosluğa ayrıca elden teslim etmek ve belgenin konsolosluk tarafından fakültenin bağlı bulunduğu eyaletin Yabancılar Polisi departmanına zamanında ulaştırıldığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu kontrol, ilgili departmanın doğrudan telefonla aranması ile yapılmalıdır. Aksi takdirde vize başvurusu onaylanmayabilir.

Ayrıca çok önemli başka bir husus, öğrencinin, vize başvurusu esnasında pasaportunu konsolosluğa vize başvurusu esnasında göstermesi ama teslim etmemesi, hemen geri almasıdır. Öğrenci, vize mührünün vurulması zamanında konsolosluğa pasaportla gidip vize onayını alabilir. (Arada Almanya’ya gidip yurt işlemlerini yapması gerekebilir.) Yeşil pasaport sahibi öğrencilerin zaman kaybetmemek açısından öğrenci vizesi prosedürünü çok önceden yetkili mercilerle kontrol etmesi tavsiye edilir. Yeşil pasaportu olup, öğrenci vizesi için ayrı pasaport çıkarmak zorunda kalmış mezun deneyimi örneği bulunmaktadır.

Konsolosluk öğrencinin vize başvurusundan sonra, tüm evrakları ilgili eyaletin yabancı polisine yollamaktadır. 2018 mezun deneyimlerine göre vizesini alabilmek için 7 hafta bekleyen öğrenciler oldu. Eyalet yabancı polisi telefonla aranıp prosedür rahatlıkla hızlandırılabilinir. (Bekleme süresi ve prosedürü eyaletten eyalete değişebilir.)

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s