Matura Yapmadan Gidenler

Avusturya üniversitelerinde eğitim alabilmek için öğrencinin, Türkiye’de üniversite sınavına girip, sınavdan başarılı olması ve lisans eğitimi almaya hak kazanması gerekmektedir. Öğrenci, Türkiye’de hangi bölüme yerleştirildiyse Avusturya’da da aynı bölüme (aynı bölüm yoksa en yakın bölüme) kayıt yaptırabilir. (Tıp gibi bazı bölümler için özel koşullar vardır.)

Eğitim almak istediği bölümü belirledikten sonra yapması gereken doğru üniversiteyi ve şehri tespit etmektir. Üniversite seçiminde en önemli nokta yine eğitim alacağı bölümdür.

Üniversiteyi de belirledikten sonra sıra ön kayıt işlemine gelmiş demektir.

Avusturya üniversitelerine kayıt olabilmek için Türkiye’de üniversite sınavına girip, lisans eğitimi almaya hak kazanmış olmak gerekmektedir. Fakat ön kayıt işlemi için sınav sonucunu beklemeye gerek yoktur. Bu nedenle üniversite sınavını beklemeden ön kayıt işlemini yaptırmak, en azından dönem kaybetmeme şansını yükseltebilir.  Ama genelde dönem kaybı konusu başvurulan fakültenin uygulamalarına bağlıdır.

Öğrencinin,  kayıt işlemini gerçekleştirdikten ve sınav sonucunu aldıktan sonra Türkiye için gerekli bürokratik işlemleri tamamlayıp istenen belgeleri Avusturya’ya göndermesi gerekmektedir. Bu konudaki mezun deneyimine klikleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Başvuru için gerekli belgeler:

Üniversite sınavında 4 yıllık bir bölümü kazanmış olanlar için gerekli belgeler:

  • Lise Diploması
  • Sınav Sonuç Belgesi
  • Öğrenci Belgesi (Çoğu kez istenmiyor ancak güz dönemini kaçıranlar için veya herhangi bir aksilik yaşamamanız için önerilebilir.)
  • Üniversite başvuru formu
  • Pasaportunuzun kimlik bilgilerini içeren sayfalarının fotokopisi

Belgelerinizin Avusturya makamlarınca kabulü için; Tercüme bürolarında noter tasdikli Almanca tercümelerinin hazırlanıp, apostil tasdiklerinin yaptırılması gerekmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s