Matura Yapmadan Gidenler

1. Matura Yapmadan Avusturya’ya Gitmek

Avusturya üniversitelerinde eğitim alabilmek için öğrencinin, Türkiye’de üniversite sınavına girip, sınavdan başarılı olması ve lisans eğitimi almaya hak kazanması gerekmektedir. Öğrenci,Türkiye’de hangi fakülteye yerleştirildiyse Avusturya’da da aynı adı taşıyan veya onun benzeri bir lisans programına başvurabilir. (Tıp gibi bazı bölümler için özel koşullar vardır.)Benzeri bölümlerin hangileri olacağına başvurulan üniversite karar verecektir. Ayrıca Türkiye’de ki öğrencinin kazandığı lisans programı Avusturya’da başvurulan  üniversite  tarafından akredite edilen bir lisans programı olmalıdır.

Eğitim almak istediği fakülteyi belirledikten sonra, öğrencinin  yapması gereken doğru üniversiteyi ve şehri tespit etmektir. Üniversiteyi de belirledikten sonra sıra ön kayıt işlemine gelmiş demektir. Fakat ön kayıt işlemi için ÖSYM sınav sonucunu beklemeye gerek yoktur. Bu nedenle üniversite sınavını beklemeden ön kayıt işlemini yaptırmak, en azından dönem kaybetmeme şansını yükseltebilir.  Ama genelde dönem kaybı konusu başvurulan fakültenin uygulamalarına bağlıdır.

Öğrencinin,  ön kayıt işlemini gerçekleştirdikten ve sınav sonucunu aldıktan sonra Türkiye için gerekli bürokratik işlemleri tamamlayıp istenen belgeleri Avusturya’ya göndermesi gerekmektedir. Bu konudaki mezun deneyimine klikleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Başvuru için gerekli belgeler:

Üniversite sınavında 4 yıllık bir bölümü kazanmış olanlar için gerekli belgeler:

  • Lise Diploması
  • ÖSYM Sınav Sonuç Belgesi
  • Öğrenci Belgesi (Çoğu kez istenmiyor ancak güz dönemini kaçıranlar için veya herhangi bir aksilik yaşamamanız için önerilebilir.)
  • Üniversite başvuru formu
  • Pasaportunuzun kimlik bilgilerini içeren sayfalarının fotokopisi

Belgelerinizin Avusturya makamlarınca kabulü için; Tercüme bürolarında noter tasdikli Almanca tercümelerinin hazırlanıp, apostil tasdiklerinin yaptırılması gerekmektedir.

2. Matura Yapmadan Almanya’ya Gitmek

Öğrenci Matura yapmadığı takdirde, Almanya’da üniversite öğrenimi konusunda yerine getirilmesi gereken birincil koşul Türkiye`de ÖSYM tarafından örgün bir üniversite programına yerleştirilmiş olmaktır. Yani öğrenci Türkiye’de üniversiteye yerleştirme sınavında dört yıllık örgün bir lisans programında okumaya hak kazanmış olmalı. Bu durumda öğrenci  örgün lisans programıyla aynı adı taşıyan veya onun benzeri bir lisans programına başvurabilirler. Benzeri bölümlerin hangileri olacağına başvurulan lisans programı karar verecektir. Bu konuda henüz bir mezun deneyimi bulunmamaktadır.

Abitur, IB, Matura ve benzeri Avrupa çapında geçerli lise diplomalarının ibraz edilmesi halinde, ayrıca YKS’yle (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) dört yıllık örgün bir lisans programına yerleştiğini gösteren sonuç belgesi sunulması gerekmez.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s