Konaklama/Barınma

ogrenci-yurdu-.jpg

Almanya’da üniversiteler konaklama/yurt imkanı sunmuyor. Kabul belgesi aldığınız üniversitenin International Office departmanı sizi barınmayla ilgili kurumlara ve mevcutsa yurt imkânlarına yönlendirecektir.

Öğrencinin özellikle hedeflediği bir fakülte varsa yurt başvurusunu önceden yapılması büyük kolaylık sağlayacaktır. Yurt başvurularını, fakülte kabul yazısı istemeyen yurtlar için 12. sınıf Aralık ayından itibaren,  kabul yazısını talep edenler için kabul yazısı gelir gelmez  yapmanız tavsiye olunur. (11.sınıfın yaz tatilinde hedeflenen üniversitelere planlanacak bir gezi ile yurtların da önceden ziyaret edilmesi tavsiye edilmektedir.)

Eğer kalınacak yer bulunamıyorsa, her hangi bir yurda on-line başvuru yaparken Ağustos ve Eylül kirasını da ödeyeceğinizi yorumlara eklemek, yurt yönetim merkezine gidip yönetimle doğrudan konuşmak, kalmak istenilen yurtdan referans isimler bulmak ve başvuruya eklemek, ebeveynin gelir (emekli maaşı vs) ile ilgili dokümanları düzgün bir şekilde vermek yer bulmada etkili olabilir.

Almanya’da üniversite öğrencileri genellikle aşağıdaki üç alternatiften birini tercih etmektedir. Daha önce aynı yere gitmiş okuyan bir mezunu bulup yurt bilgisini almak veya Mezun Deneyimlerinde yer alan ve memnun kalınmış yurtlara başvurmak yararlı olacaktır.

1.      Öğrenci Yurtları (Wohnheime)

Wohnheim’lar her şehirde yerleşik Studentenwerk’ler tarafından idare edilir. Her Studentenwerk’in bir web sitesi bulunur. Öğrenci yurtlarına başvurular üniversite üzerinden veya o şehirdeki Studentenwerk’e doğrudan yapılabilir. Üniversitelerin International Office’leri yabancı öğrencilere barınma konusunda yol göstermektedir. Wohnheim”larda sadece öğrenciler kalabilir. Aylık yurt ücreti 300-350 € civarındadır.

www.studentenwerke.de sitesinden “Wohnheim”larla ilgili bilgi alabilirsiniz. Örneğin Berlin şehrindeki Wohnheim’lar için www.studentenwerk-berlin.de veya Bonn şehrindeki Wohnheim’lar için www.studentenwerk-bonn.de gibi.

2.      Ortak Evler (Wohngemeinschaften)

3-4 kişi bir araya gelip ev kiralayabilir; bu durumda kişi başına ödenmesi gereken kira bedeli yaklaşık 300-350 € dolaylarındadır. Ortak Evlerde kalmak için öğrenci olma şartı aranmaz; dolayısıyla örneğin üniversiteden yeni mezun olup, o şehirde işe girmiş kişilerle birlikte kalma olasılığınız mevcuttur. Bu şekilde paylaşımlı konaklama ayarlamak için yerel gazeteleri, üniversitenizin duyuru panolarını ve ilgili internet sayfalarını kontrol etmeniz gerekir çünkü ev sahipleri buralara ilan vermektedir.

Aşağıdaki web sitelerinden ortak ev alternatiflerini araştırabilir ve onlar hakkında bilgi toplayabilirsiniz.

www.studenten-wg.de              www.studenten-wohnung.de         www.easywg.de

www.wg-gesucht.de                  www.zwischenmiete.de                 www.mitwohnzentrale.de

3.      Kiralık Ev/Tek Odalı Daire

Öğrencinin maddi durumunun elverişli olması halinde, kendi imkânları ile bir ev veya tek odalı daire (özel yurt) kiralaması da söz konusu olabilir. Aylık kiralar kalınan şehirdeki emlak fiyatlarına, kiralananın konumuna ve koşullarına göre değişkenlik göstermektedir.

Bu şekilde bireysel konaklama ayarlarken, kira sözleşmesini dikkatli bir şekilde incelediğinizden ve nelerin dâhil olup nelerin olmadığından emin olun. Ayrıca kiralanan yer teslim alınır alınmaz, dairedeki en ufak eksiklik bile kira kontratında belirtilen süre içerisinde karşı tarafa yazılı olarak bildirilmelidir.

Almanya’da emlakçılar, web siteleri, gazete ilanları gibi çeşitli yollarla kiralık ev veya tek odalı daire arayabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki linklerden barınmayla ilgili çeşitli alternatifleri araştırabilirsiniz.

www.euraxess.de                                         www.couchsurfing.com

www.StudiVZ.de                                           www.e-fellows.net

www.studis-online.de                                 www.audimax.de

www.unicum.de                                            www.ivd.net

www.deutschland-wg.de                          www.mieterbund.de

www.airbnb.com.tr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s