Konaklama/Barınma

hollanda oda

Hollanda’da yerleşimler çok yoğundur ve bu nedenle özellikle kent merkezlerinde konaklama opsiyonları bulmak zorlayıcı olabilir.

Pek çok üniversite lisans veya master eğitimlerinin ilk yılını tamamlayan yabancı öğrencilere önceden ayarlanmış öğrenci evlerinde konaklama imkanı sunacaktır. Bu tip konaklama genellikle yabancı öğrenciler için belirli sayıda oda organize eden ve yöneten emlak firmaları aracılığı ile gerçekleşir. Genel olarak, kira ücretleri 300-600EUR (416-832 USD) arasında değişecektir. Amsterdam’da bu ücretler çok daha yüksektir.

Bazı üniversiteler öğrencilere yurtta konaklama imkanı sunar. Bunların fiyatları dönem başına oda tipine göre 290 ile 420 Euro arasında değişir.

Öğrenciler için yurt seçeneği sunmayan üniversitelerin çoğu kampüs dışı konaklama seçenekleri için emlak ajansları ile anlaşmalıdır. Bu tip konaklama genelde daire paylaşımı veya daha ufak stüdyo tipi daireler şeklindedir.

Kiralar aylık ödenir ve tekli veya paylaşılan bir oda için 420 EUR (582 USD), stüdyo daireler için 530-670 EUR (735-929 USD) arasında değişir.

Amsterdam, Rotterdam, Liege veya The Hague’daki öğrenciler aynı zamanda öğrenci otellerinde tam döşeli odalar tutabilirler. Her otelin bir kütüphanesi, ortak yaşam alanı ve mutfağı, veya bir yemek planı seçeneği vardır. Odalar veya süitler gecelik olarak, dönemlik veya yıllık olarak kiralanabilir. Gecelik standart oda kiraları 50 EUR’dan (69 USD), dönemlik kiralama durumunda aylık ücretler 595 EUR’dan (825 USD) başlamaktadır.

Özel daire kiralamak isterseniz yabancılara uygun kiralık daire sayısı Hollanda’da sınırlıdır.

Kira ücretleri kentelere ve emlak tipine göre değişmektedir, ancak ortalama olarak Amsterdam’da mobilyalı bir oda kirası 300-600EUR (416-832 USD) arasında değişecektir, buna genellikle hizmetler ve internet dahildir. Utrect’te ortalama oda kiraları 339 EUR ( 470 USD), Eindhoven’da 309 EUR (428 USD), Roterdam’da ise 373 EUR (517 USD) civarındadır. Eve çıkmak ise genellikle 850€’nun üstünde olduğu için ilk aşamada önerilmemektedir.

Reklamlar