İSVİÇRE’DE ÖĞRENİM

Zürih

Avusturya Lisesi öğrencileri için Almanca ile yüksek öğrenim imkanı sağlayan diğer bir seçenek İsviçre’de Alman kesiminde yüksek öğrenimdir. İsviçre’nin kantonlara bölünmüş olması ve fakülte çeşitliliği, öğrencilerin karşısına farklı uygulamalar ve başvuru prosedürleri çıkarmaktadır.  Bu sebeple özellikle İsviçre’de yüksek öğrenim görmek isteyen öğrenciler, hedefledikleri fakültelerin web sitelerini ziyaret ederek detaylı bir şekilde incelemelidir.

Özellikle hemen hemen her sene üniversiteler dünya sıralamasında ilk ona girdiği için ve verdiği kaliteli eğitim sebebiyle, Swiss Federal Institude of Technology Zürich (ETH) tercih sebebi olabilmektedir. İsviçre’de yüksek öğrenime giden mezun sayımız arttıkça daha fazla bilgi gelecekte bu platformda paylaşılabilecektir.

İsviçre Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biridir; buna rağmen ülke 26 kantona ayrılmış federal cumhuriyet ile yönetilmektedir. Bu kantonlar Almancanın,  Fransızcanın ve İtalyancanın hâkim olduğu üç farklı bölgeye dağılmaktadır. Ülkenin başkenti, çoğu insanın tahmin ettiğinin tersine Bern’dir. Zürih ülkenin en kalabalık ve etkin şehridir. Basel İsviçre ekonomisine katkı sağlayan fabrikaları ile, Cenevre ise Birleşmiş Milletler, UNICEF, BMMYK, Kızılhaç ve Kızılay gibi daha pek çok kurumun merkezlerini barındırması ile ünlüdür.

İsviçre, Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen 2008’den beri Schengen’e dâhildir. Böylelikle İsviçre oturum izninizle Schengen ülkelerine giriş çıkış yapabilirsiniz. Ülkenin para birimi İsviçre Frangı’dır (CHF).

*İsviçre vatandaşı olmayan öğrenciler İsviçre’de tıp eğitimi alamamaktadır.

İsviçre’deki Üniversitelere Transfer ve Yatay Geçiş

2010 yılında değişen yasalarla birlikte artık İsviçre’deki devlet okulları (Teknoloji enstitüleri hariç) lisans başvurularında sizden, okumak istediğiniz branşta 2 yıllık üniversite eğitimi alma şartı istemektedirler. İki yıllık üniversite eğitiminden sonra İsviçre’deki bir üniversitenin lisans bölümüne başvuruda bulunabilirsiniz.

Önemli linkler:

https://www.swissuniversities.ch/en/higher-education-area/recognised-swiss-higher-education-institutions/

All Swiss university programmes

Official portal of swissuniversities

The State Secretariat for Education, Research and Innovation

Results of University Rankings

http://www.wikizeroo.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTGlzdF9vZl91bml2ZXJzaXRpZXNfaW5fU3dpdHplcmxhbmQ

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s