HOLLANDA’DA ÖĞRENİM

hollanda jpg

Hollanda’nın nüfusu 17 milyon civarındadır. Dünyadaki en yüksek İngilizce konuşma oranına sahiptir. Hollandalıların %94‘ü akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmektedir. Anadili İngilizce olmadığı halde İngilizce eğitim vermeye başlayan ilk Avrupa ülkesidir.

 

Hollanda’da lisans eğitimi veren en iyi üniversiteler, özellikle ülkenin başkenti ve kültür merkezi olan Amsterdam, Rotterdam, Lahey, Groningen, Maastricht, Eindhoven, Tilburg, Leiden,ve Utrecht gibi büyük şehirlerde yer alır. Hollanda’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümler arasında sanat ve tasarım, sosyal bilimler, tıp ve mühendislik gelir.

 

Hollanda’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için öğrenim görebilecekleri, köklü ve yüksek kaliteli eğitim kurumu bulunmaktadır. Genel olarak ülkedeki devlet kurumlarının öğrenim ücretleri düşük olmakla beraber, biraz daha yüksek olan özel okullarda eğitim almak bile İngiltere ve Amerika’daki üniversitelere göre çok daha makuldur. Aynı zamanda Hollanda’da yaşam ve konaklama masraflarının çok pahalı olmaması öğrenciler için tercih sebebiyken, ülkenin genelindeki şehirlerde ulaşım için bisiklet kullanımı yaygındır.

 

Hollanda’da 2100 den fazla İngilizce program vardır 2017­-2018 verilerine göre 122.000 uluslar arası öğrenci vardır (https://www.studyinholland.nl/why-holland/key-figures).

Bu öğrencilerin de 1500 kadarı Türk’tür. Türk öğrenciler daha çok ekonomi, mühendislik, davranış, sosyal bilimler ile dil ve kültür programlarını tercih etmektedirler.

Nuffic Neso Hollanda üniversitelerinin bağlı olduğu Türkiye’deki resmî kuruluştur. Hollanda konsolosluğunun içinde olup belli zamanlarda Hollanda’da eğitim ve üniversiteler hakkında sunumlar yapıyorlar  (Nuffic Neso Turkey, info@nesoturkey.org, www.nesoturkey.org). Bu kurum tarafından Hollanda’da okumak isteyenler için önerilen faydalı linkler aşağıda listelenmiştir.

Önemli Linkler:

https://www.icesturkey.com/hollanda-universiteleri

Reklamlar