GENEL BİLGİ

Her sene Özel Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu  (bundan böyle ‘Avusturya Lisesi’ diye anılacaktır) 12. Sınıf öğrencileri, mutlu bir geleceğin önemli bir parçası olan kariyerlerine ulaşma çabası içinde, endişeli, stresli, ağır çalışma ve odaklanma gerektiren bir süreç geçirirler.

Bu zorlu dönem süresince öğrenciler, engelleri önceden bilebilmek, önlemleri alabilmek ve süreci anlayabilmek için oradan oraya koşturarak birçok soru sorar. Cevaplar, özellikle zamanında, gecikmeden gelen cevaplar, hayatı kolaylaştırıp öncelikle öğrencilerin endişelerini, stresini azaltmakta çok yardımcı olup akışa kapılmaktan çok konuya hakim olunmasını sağlar. Ne yazıkki her sene çok yerinde sorulan kilit sorular ve bazen kolay, bazen çok zor yollarla elde edilen cevapları okuldan ayrılan her öğrenci ile kaybolur gider.

balo

Bu blog, değerli mezun deneyimlerinin Avusturya Lisesi öğrencilerine kaybolmadan ulaşabilmesi ve  ‘bilginin yönetimi’ için kurulmuştur. Aslında çok az bir bilgiye ihtiyaç duyulan, ama bilinmezlikten dolayı çok fazla senaryo yazılan bir süreci kolaylaştırarak, bir nebze de olsa karşılaştıkları zorlukları azaltmak amacıyla okulumuz öğrencileri için bir bilgi bankası ve mezunlarımızın deneyimlerini paylaşarak kardeşlerine el uzatabileceği bir hazine kasası görevini üstlenmeyi amaçlamaktadır.

Blog öncelikli olarak Avusturya, Almanya ve İsviçre’de yüksek öğrenime ilişkin mezun deneyimlerini toplamaya odaklanmıştır. Türkiye’de eğitimine devam etmeyi tercih eden öğrenci sayımız az olmakla birlikte onlara yönelik olarak da mezunlarımızın deneyimlerine yer verilmektedir.

Bloğun ilk kurulumunu yapıp hep destek veren  2016 mezun velisi Birsen Barış Akbaş’a, ilk yorumu ve bilgiyi giren 2015 mezun velisi Nurcan Sağır’a, süreç boyunca sürekli sorularımızı cevaplayan 2016 mezun velisi Feride Karamolla’ya, ayrıca bu bloğu başlatmak adına ağır çalışma koşullarında zaman ayıran, deneyimlerini paylaşan mezunlarımız Tansu Akıncı, Dilan Ada Eren, Efe Bayındır, Zeynep Yalçın, Mustafa Canberk Götepe, İlkiz Bozdoğan, Deniz Gür, Ali Özgür Diksöz, Gökçe Karamolla, Dila Nas Albayrak, Umut Demirdeşen, Ali Özgür Diker, Dila Naz Albayrak, Utku Burak Özkan, Kerem Tüfekçi, Tuna Kırmızı ve Pelin Mertan’a, mezun velilerimiz Nesrin Özel, Firuzan Nakipoğlu, Nursel Kırmızı, Derya Aydoğ,  Özlem Subay, Gülçin Koçan, Zuhal Eren ve Emine Göktürk’e çok teşekkür ederiz.

Tüm öğrencilerimize, yüreklerindeki hedeflere kolaylıkla, pürüzsüz bir şekilde ulaşmalarını dileriz.

Reklamlar