GENEL BİLGİ

Her sene Özel Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu  (bundan böyle ‘Avusturya Lisesi’ diye anılacaktır) 12. Sınıf öğrencileri, mutlu bir geleceğin önemli bir parçası olan kariyerlerine ulaşma çabası içinde, endişeli, stresli, ağır çalışma ve odaklanma gerektiren bir süreç geçirirler.

Bu zorlu dönem süresince öğrenciler, engelleri önceden bilebilmek, önlemleri alabilmek ve süreci anlayabilmek için oradan oraya koşturarak birçok soru sorar. Cevaplar, özellikle zamanında, gecikmeden gelen cevaplar, hayatı kolaylaştırıp öncelikle öğrencilerin endişelerini, stresini azaltmakta çok yardımcı olup akışa kapılmaktan çok konuya hakim olunmasını sağlar. Ne yazıkki her sene çok yerinde sorulan kilit sorular ve bazen kolay, bazen çok zor yollarla elde edilen cevapları okuldan ayrılan her öğrenci ile kaybolur gider.

balo

Bu blog, değerli mezun deneyimlerinin Avusturya Lisesi öğrencilerine kaybolmadan ulaşabilmesi ve  ‘bilginin yönetimi’ için kurulmuştur. Aslında çok az bir bilgiye ihtiyaç duyulan, ama bilinmezlikten dolayı çok fazla senaryo yazılan bir süreci kolaylaştırarak, bir nebze de olsa karşılaştıkları zorlukları azaltmak amacıyla okulumuz öğrencileri için bir bilgi bankası ve mezunlarımızın deneyimlerini paylaşarak kardeşlerine el uzatabileceği bir hazine kasası görevini üstlenmeyi amaçlamaktadır.

Blog öncelikli olarak Avusturya, Almanya ve İsviçre’de yüksek öğrenime ilişkin mezun deneyimlerini toplamaya odaklanmıştır. Türkiye’de eğitimine devam etmeyi tercih eden öğrenci sayımız az olmakla birlikte onlara yönelik olarak da mezunlarımızın deneyimlerine yer verilmektedir.

Bu bilgi bankasının gerçekleştirilmesini, geliştirilmesini, teknik desteğini, güncellemelerini, eğitimlerini, her türlü çalışmalarını gerçekleştiren Avusturya Lisesi Okul Aile Birliği’ne, bloğun ilk kurulumunu yapan  2016 mezun velisi Birsen Barış Akbaş’a, ilk yorumu ve bilgiyi giren 2015 mezun velisi Nurcan Sağır’a , süreç boyunca sürekli sorularımızı cevaplayan, toplantılarımıza katılan, yorumlarını giren tüm veli ve mezunlara teşekkür ederiz .

Tüm öğrencilerimize, yüreklerindeki hedeflere kolaylıkla, pürüzsüz bir şekilde ulaşmalarını dileriz.

Reklamlar