Eğitim Ücretleri

İsviçre’de bulunan 12 devlet üniversitesinde ortalama eğitim ücretleri benzerdir ve ücretler dönemlik 500 ila 2000 CHF arasındadır. Bu sabit ücretin yanı sıra Fribourg, Lozan, Luzern, Neuchâtel, St Gallen, Zürih ve Lugano (USI) üniversiteleri yabancı öğrencilerden ek kayıt ücreti talep edebilmektedir.

Üniversiteden üniversiteye değişebilmekle birlikte, çalışmayan veya maddi durumu iyi olmayan öğrenciler, hangi ülkeden geldiklerine bakılmaksızın kayıt ücretinden muaf tutulmayı talep edebilir. Muafiyet başvuruları genellikle ağustos aynın sonunda veya eylül aynın başında yapılmaktadır ve tek seferde bir yıllık muaf tutulma için başvurulabilir. Her yeni öğretim yılı için, öğretim yılının başında yeniden başvurmak gerekmektedir. Eğitim ücretinden muaf tutulmanız halinde, sadece yaklaşık olarak 65 CHF tutarındaki kayıt parasını ödemek durumunda kalacaksınızdır.

Özel üniversiteler ve enstitülerde ise dönemlik ücretler 750 ila 10.000 CHF arasında değişmektedir.

ETH’da dönem ücreti  660 CHF’ı olup ayrıca detayları linkte belirtilen eğitim ücretleri de bu miktara eklenmektedir. ETH’da maddi durumu iyi olmayan öğrenciler, şartları uygunsa çeşitli burs imkanlarına başvurabilir.