Çalışma İzni

Bu konuda mutlaka yasal inceleme yapılmalı değişiklikler göz önüne alınmalıdır.  Aşağıdaki bilgiler değişebilir.

Üniversite eğitiminiz boyunca bir ek işte veya ayrıca sınırlı sürelerle bir işte (tam zamanlı) çalışabilirsiniz (İkamet Yasası § 16/3).  Eğer Almaya’ya Matura diplomanız olmadan gitmişseniz ve üniversite öğrenimine hazırlık sürecini kapsayan ilk yılda alınan eğitim boyunca (örneğin dil kursunda), sadece tatil dönemi işlerinde çalışılabilirsiniz.

Şimdiye kadar ki bilgiye göre yabancı fakülte öğrencisi, vizesiyle haftada 20 saati ve yılda 120 iş gününü aşmamak şartıyla Almanya’da çalışma hakkına sahiptir. Almanya’da uluslararası öğrenciler için belirlenen yasal çalışma sınırlarını ihlal etmemek gerekir. Belirlenen sınırların veya koşulların ihlal edilmesi, sınır dışı edilmeye sebep olabilir.

Haftalık 20 saatlik çalışma izni öğrenciler tarafından iki şekilde değerlendirilebilir. Birincisi okul dönemi dahil haftada 20 saat çalışarak. İkincisi yaz tatili döneminde tam zamanlı çalışarak. 3 aylık dönem içerisinde full time çalışan bir öğrenci o yılki okul masraflarının tamamını da çıkarmış olur.

Dikkat! Almanya’da öğrenci vizesiyle elde edilen çalışma hakkıyla vergiye tabi olmadan elde edilebilen gelirin üst sınırı 2018 itibariyle aylık 500€’dur. Ancak, hem öğrencilik yapıp hem çalışıldığı takdirde elde edilen aylık gelir genelde 250-350€ arasında olmaktadır. Alman makamları yabancı öğrencilerin tam zamanlı çalışmasına sıcak bakmamaktadır ve bu konuda uyulması gereken sıkı kurallar vardır. Bu sebeple, çalışarak elde edilen gelir, eğitim süresince öğrenciyi geçindirmeye yetmeyebilir.

Üniversite eğitiminin başarıyla tamamlandığı bazı durumlarda, Almanya’da  eğitiminizde edinmiş olduğunuz niteliklere uygun bir iş bulabilme amacıyla, oturma izni 18 aylık bir süre için uzatılabilmektedir (İkamet Yasası § 16/4).

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s