Başvuru Süreci

1.      Fakülteye Ön Kayıt  :

Ön kayıt başlangıcı fakültenin Web sayfasında bildirilir. Her fakülteninki farklı olabileceği için mutlaka fakültenin Web sitesinden takip edilmesi gerekir. Ek sınavla alım yapan bölümler için kayıt işlemleri daha erken (Mart-Nisan gibi) başlayabiliyor. Açıklanan tarihte de ön kayıt yaparken mutlaka kayıt numarasını alın. Ayrıca Türkiye’den kayıt yapıldığı için sistem Matura yapıldığını göstermiyor. Kesin kayıt esnasında fakülteye Matura diplomanızla beraber bunu manuel olarak düzelttirin. Ancak yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemek için  Avusturya Matura’sı diye belirtmek gerekir. Çünkü Türkiye Matura’sı ile kastedilen  YKS sonuçlarıdır.

2.      Fakülteye Kesin Kayıt:

Matura diploması aldıktan sonra ve pozitif olması durumunda, sınavla alanlar hariç, kayıt yaptırmak için Avusturya’da bir yüksek okuldan resmi kabul yazısı gerekmez. Kontenjanın üstünde başvurudan dolayı fakülte tarafından baraj sınavı yapılacaksa, fakülteden öğrenciye, sınavı ve tarihini belirten bir e-posta gelir.  Tıp, diş hekimliği vb. matura notunun pozitif olmasına bakmaksızın sınavla öğrenci kabul eden fakültelere ise sınav sonucuna göre  kayıt yaptırılır.

Matura diploması aslı, pasaport ve on-line ön kayıt yaptıktan sonra alınan numara ve diğer gereken  belgelerle üniversitenin kayıt işlemlerinin yapıldığı bölüme başvurulur. Kesin kayıt için gereken belgelerin tam listesi ilgili üniversitenin Web sitesinden dikkatle kontrol edilmelidir.

Kayıt yapıldığında dönem harcını ödemek, öğrenci kartı alımı, derslere kayıt yapmak vb konuda detaylı bilgi fakülte tarafından verilir.  Okulun verdiği bir e-posta adresine öğrenci kartının hazır olduğu bilgisi gelir. Bu kart olmadan bazı derslere girilemediğinden, okul açılmadan önce  teslim alınmalıdır.

avusturya_sehirler_haritasi


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s