Başvuru Süreci

Üniversitelere şahsen başvuru yapılır, her başvuru bireysel olarak değerlendirilir. Bunun için üniversitelerin internet sitelerinin incelenmesi gerekir.

Bazı üniversiteler başvuruların direkt kendilerine yapılarak belgelerin gönderilmesini ister.

Bazıları da UNI-ASSIST sistemi üzerinden başvuru kabul eder: Mayıs 2004 tarihinden bu yana Almanya’da birçok üniversite yurtdışından gelen başvuruları ortaklaşa oluşturdukları ve UNI-ASSIST olarak adlandırılan hizmet kurumu üzerinden almaktadır. UNI-ASSIST ücret karşılığında, yurtdışından gelen başvuruları incelemekte ve adaylarla ilgili tüm bilgileri bilgisayar sistemine kaydederek üniversitelere iletmektedir. Seçtiğiniz üniversitenin UNI-ASSIST uygulamasına dahil olup, olmadığını www.uni-assist.de/hochschulen adlı web sayfasından öğrenebilirsiniz.

UNI-ASSIST üzerinden yaptığınız başvurularda, T.C. vatandaşı Avusturya Lisesi mezunları için Non-EU kontenjanı kullanılır.  İlk başvuruda 75€, sonraki her bir başvuru için 30€ (2018) ödenir. Güncel bedeller için lütfen siteyi inceleyiniz: www.uni-assist.de (DAAD). Bu aşamada, dikkat edilmesi gereken en önemli husus ödeme direkt banka aracılığıyla yapılırsa  havalenin açıklama yerine UNİ-ASSİST’ten istenen bilgilerin tam girilmesidir. (Doğum tarihi, seçilen üniversitelerin adı vs)

UNİ-ASSİST sitesinde istenilen belgeler listelenmiştir. Ancak C1 dil belgesinin  konmaması gerekmektedir. Konursa sorun yaşanabileceği mezun deneyiminde belirtilmiştir. Matura diploması zaten seviyesi yüksek dil sertifikasını içermektedir.

almanya_siyasi_haritasi

1.      Başvuru Belgeleri:

Her fakültenin web sitesi çok detaylı incelenmeli ve istenen evraklar büyük bir titizlikle hazırlanmalıdır. Fakülteden fakülteye evraklar değişmektedir.  Gönderilmeden önce danışman tutulmuş olsa dahi öğrenci tarafından zarfa konan belgeler teker teker kontrol edilmelidir. Örneğin üniversite kabul yazısının gönderileceği adresin düzgün, detaylı, posta kodu ile beraber yazıldığından emin olunmalıdır.

Fakülteden fakülteye değişmekle beraber talep edilen şart ve evraklara örnek vermek gerekirse:

 • Niyet mektubu (öğrencinin niçin mesleği ve fakülteyi seçtiğini ve kendini anlatan almanca kompozisyon)
 • Matura diploması (okuldan onaylı kopyası )
 • Lise not dökümü.
 • Vesikalık resim
 • Pasaport fotokopisi
 • Referans yazıları (isteniyorsa, okul öğretmenlerinden sağlanır)
 • Staj belgesi (fakülte istiyorsa)
 • Mülakat (isteniyorsa) vs.

Kurye İşlemleri:

Gönderiler sırasında öncelikle gönderiye ait bütün form ve konşimentoların özenli bir şeklide incelenmesini öneriyoruz. Şimdiye kadar sorun yaşanan iki vakadan elde edilen deneyime göre:

1) Konşimento üzerinde 5.nolu kutucuğa Full description of contents and Quantity : Document  / 1 pcs yazılmalıdır.

2) Konşimento  üzerinde herhangi bir bedel yazmadığına dikkat edilmelidir. Örneğin firmaya ödenen kurye ücreti, doküman bedeli  (charges) veya herhangi bir bedel olarak formda yazılmamalıdır ve  kurye temsilcisi bu konuda uyarılmalıdır.

Gönderilerin Konşimento üzerindeki numara ile  kurye firmasına ait web sitesinden   gönderi adresine ulaşıp ulaşmadığı  çok sıkı takip edilmelidir.

2.      Başvuru Zamanı:

Başvuru zamanı her sene fakülteye göre değişmekte genel olarak başvurular Mayıs ayında başlayıp Temmuz ortalarında sona ermektedir. Başvuru başlama ve sona erme zamanını her bir fakülte için lütfen ilgili fakültenin web sitesinden takip edin. 

3.      Fakülteye Kayıt:

Almanya’daki fakültelerden kabul yazıları Ağustos ay içersinde gelmektedir. Bir kabul yazısında,   fakülteyi onaylama tarihi, kesin kayıt tarihi ve kayıt için gerekli evraklar belirtilmektedir. Öğrenci karar verdiği fakülteye , belirtilen sürede cevap vererek onaylamak zorundadır.

Daha sonra öğrenci ,  Öğrenci vizesi prosedürüne uygun olarak elde edilen D-Vizesi ve kayıt için istenen diğer evraklarla beraber öğrenci fakülteye şahsen kayıt yaptırır. Fakülteden fakülteye değişmekle beraber talep edilen evraklara örnek vermek gerekirse:

 • Pasaport (geçerli öğrenci vizesi ile)
 • Kabul belgesi (fotokopi)
 • Kabul başvuru formu
 • Matura diploması (okuldan onaylı kopyası)
 • Lise not dökümü.
 • Okul harç ödemesi dekontu
 • Fotoğraf
 • Sağlık Sigortası vs.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s