Başvuru Süreci

Dikkat! Aşağıdaki süreçler sadece üniversitelerin genel başvuru süreçleridir. Almanya’da üniversiteler kendi başvuru ve kabul şartlarını belirlemekte serbesttir. Bu sebeple koşullar üniversiteden üniversiteye farklı gösterebilir. Genel başvuru koşulları ve programların içerikleri hakkında bilgi almak için öncelikle üniversitelerin web sayfaları incelenmeli, daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyulursa ‘international office’ veya “student admission office” departmanlarıyla irtibat kurulmalıdır.

Üniversiteler kabul kriterlerini genellikle kamuoyuyla paylaşmazlar. Ancak Almanya’da yüksek öğrenim büyük oranda kamu kaynaklarıyla finanse edildiği için yurt dışından gelen adayların belirli niteliklere sahip olması beklenir. Bunların başında da akademik nitelikler gelir. Yani lise başarısını gösteren belgeler önemli olabilir.

Üniversitelere şahsen başvuru yapılır, her başvuru ayrı ayrı bireysel olarak değerlendirilir. Başvuru şartlarıyla ilgili bilgiler üniversitelerin Web sitelerinde bulunur. Başvuru yapmak üniversitenin istediği belgeleri üniversitenin gösterdiği yere teslim etmek anlamına gelir. Bazı üniversiteler belgelerin doğrudan kendisine gönderilmesini ister. Bazıları da UNİ-ASSİST üzerinden başvuru kabul eder. Bazı üniversiteler başvuru ücreti tahsil edebilir. UNİ-ASSİST üzerinden yapılacak başvurularda aşağıda anlatıldığı gibi UNİ-ASSİST’in hizmet bedelini de göze almak gerekir.

Almanya’daki üniversiteler tüm belgelerin Almanca veya İngilizce olmasını şart koşar. Dolayısıyla sadece Türkçe olan belgelerin Almanca veya İngilizce’ye çevrilmesi ve noter tarafından onaylanması gerekir. Belgelerin hazırlanması aşamasında yeminli tercüme ve noter masraflarını göze almak gerekir. Elinizdeki orijinal belgelere Almanya’nın resmi dış temsilcikleri hukuk birimlerinde aslı gibidir yaptırabilirsiniz https://service2.diplo.de/rktermin/extern/choose_realmList.do?locationCode=ista&request_locale=en linkinden randevu alabilirsiniz

Mayıs 2004 tarihinden bu yana Almanya’da birçok üniversite yurtdışından gelen başvuruları ortaklaşa oluşturdukları www.uni-assist.de sitesi üzerinden alıyor.  UNI-ASSIST ücret karşılığında, yurt dışından gelen başvuruları üniversite adına incelemekte ve  bu inceleme sonucunda eksiksiz ve hatasız hazırlanmış başvuru dosyalarını ilgili üniversitelere iletmektedir. Seçtiğiniz üniversitenin UNI-ASSIST uygulamasına dahil olup, olmadığını www.uni-assist.de/hochschulen adlı Web sayfasından öğrenebilirsiniz.

UNI-ASSIST üzerinden yapılan başvurularda, T.C. vatandaşı Avusturya Lisesi mezunları için Non-EU kontenjanı kullanılır. UNI-ASSIST’e Mezuniyet olarak “österreichisches Reifeprüfungszeugnis” ve ülke olarak  ise :  “Österreich” bilgisi giriliyor.

UNI-ASSIST hesap bilgileri on line başvurunun son aşamasında geliyor. İlk başvuruda 75€, sonraki her bir başvuru için 30€ (2019) ödenir. Güncel bedeller için lütfen siteyi inceleyiniz: www.uni-assist.de (DAAD). Ödeme için banka hesap numarası UNI-ASSIST başvurusunun son aşamasında geliyor. Bu aşamada, dikkat edilmesi gereken en önemli husus ödeme direkt banka aracılığıyla yapılırsa  havalenin açıklama yerine UNİ-ASSİST’ten istenen bilgilerin tam girilmesidir. (Sırasıyla başvuranın doğum tarihi, adı, soyadı, başvurulan dönem, başvuranın UNI-ASSIST  hesap numarası, seçilen üniversite ve fakülte adı .) Banka havalesini gerçekleştirirken her iki bankanın masraflarını ayrıca karşılayacağınızı belirtin. (Muhabir banka masraflarını da karşılıyorum diye mutlaka belirtilmeli). Bazı mezunlar, yanlışlıkla banka masraflarının da gönderilen paradan kesilme riskini önlemek için 20-30 Avro fazla para yatırdılar.

UNİ-ASSİST başvuruları sonuçlandırmaz, yani kabul etmiyor veya reddetmiyor, sadece adayların hazırladığı başvuru belgelerinin üniversitenin istediği şekilde hazırlanıp hazırlanmadığını kontrol eder. Eğer başvuru dosyanızdaki belgelerde herhangi bir eksiklik veya hata yoksa, başvurunuzun sonucunu üniversite size bildirir.

UNİ-ASSİST sitesinde istenilen belgeler listelenmiştir. Ancak C1 dil belgesinin  konmaması gerekmektedir. Konursa sorun yaşanabileceği mezun deneyiminde belirtilmiştir. Matura diploması zaten seviyesi yüksek dil sertifikasını içermektedir.

almanya_siyasi_haritasi

1.      Başvuru Belgeleri:

Her fakültenin web sitesi çok detaylı incelenmeli ve istenen evraklar büyük bir titizlikle hazırlanmalıdır. Başvuracağımız üniversitenin internet sayfasından kontrol edin fakülteden fakülteye evraklar ve bu evrakların gönderiliş şekli değişmektedir.

Seçtiğiniz üniversitenin UNI-ASSIST uygulamasına dahil ise, UNİ ASSİST başvuru belgeleri de fakülteden fakülteye değişmektedir.  On-line sisteme, seçtiğiniz üniversite istemişse, vesikalık resim, pasaport fotokopisi, CV, motivasyon mektubu, matura diploması,  transkript, staj bilgisi (varsa referans) vb belgeler yüklenir. Ayrıca bu dokümanların  onaylı kopyaları ya UNI-ASSIST’e  ya da üniversitenin belirttiği gibi doğrudan üniversiteye gönderilir. UNI-ASSIST önce notu belirleyip başvurulan üniversiteye notu bildirir. 

Seçtiğiniz üniversite UNI-ASSIST uygulamasına dahil değil ise,  fakültenin Web sitesinde istenen belgeler hazırlanıp, başvuru için yine Web sayfasında belirtilen adrese gönderilir. Gönderilmeden önce danışman tutulmuş olsa dahi öğrenci tarafından zarfa konan belgeler teker teker kontrol edilmelidir. Örneğin üniversite kabul yazısının gönderileceği adresin düzgün, detaylı, posta kodu ile beraber yazıldığından emin olunmalıdır.

Fakülteden fakülteye değişmekle beraber üniversite başvurusunda genellikle istenen belgeler ve  şartlar:

 • Başvuru Formu veya Online Başvuru Formu (imzalamayı unutmayınız)
 • Matura Diploması (okuldan onaylı kopyası)
 • TesDaf, TesTas,  IELTS vb . yeterlilik sertifikaları
 • Lise MEB Diploması
 • Lise not dökümü (transkript)
 • Ayrıntılı CV / öz geçmiş (hobilerde olmalı)
 • Vesikalık resim
 • Pasaport fotokopisi ,
 • Motivasyon-niyet mektubu (Öğrencinin teknik olarak niçin mesleği , fakülteyi seçtiğini ve kendini anlatan Almanca kompozisyon) (Fakülte isteğine bağlı)
 • Referans mektubu (isteğe bağlı)
 • Staj belgesi (isteğe bağlı)
 • Gerekli görüldüğü takdirde diğer belge ve sertifikalar
 • Mülakat (Fakülte isteğine bağlı yapılır. Motivasyon mektubu içeriğine paralel mülakatta soru da gelebilir )

Fakülte talep ediyorsa, staj belgelerini, 11. sınıf süresince ve yazında , motivasyon mektubu, CV , lise dönemine ait karne, teşekkür, takdir vb. sertifikaları, vesikalık fotoğrafı, 12. sınıfın Kasım-Ocak ayında hazır etmenizi tavsiye ederiz. Haziran ayında da Matura diploması , 12. sınıf karnesi, transkript  (en az başvurulacak okul kadar onaylı kopya) Matura sözlüsü tamamlanır tamamlanmaz okuldan alınmalıdır.

Kurye İşlemleri:

Gönderiler sırasında öncelikle gönderiye ait bütün form ve konşimentoların özenli bir şeklide incelenmesini öneriyoruz. Şimdiye kadar sorun yaşanan iki vakadan elde edilen deneyime göre:

1) Konşimento üzerinde beş numaralı kutucuğa Full description of contents and Quantity : Document  / 1 pcs yazılmalıdır.

2) Konşimento  üzerinde herhangi bir bedel yazmadığına dikkat edilmelidir. Örneğin firmaya ödenen kurye ücreti, doküman bedeli  (charges) veya herhangi bir bedel olarak formda yazılmamalıdır ve  kurye temsilcisi bu konuda uyarılmalıdır.

Gönderilerin Konşimento üzerindeki numara ile  kurye firmasına ait Web sitesinden   gönderi adresine ulaşıp ulaşmadığı  çok sıkı takip edilmelidir.

2.      Başvuru Zamanı:

2019 Genel Başvuru Dönemleri:

Kış Dönemi (Ekim’de başlar): 15 Nisan – 15 Temmuz

Yaz Dönemi (Nisan’da başlar): 15 Kasım – 15 Ocak

Her üniversite veya lisans programı bu tarih aralıklarında kendisine özel başvuru tarihleri belirleyebilir.(1 Mart-30 Nisan, 15 Mayıs – 15 Temmuz gibi. ) Örneğin Göttingen üniversitesi  tıp ve diş hekimliği başvuruları kış dönemi için 1 Mart-30 Nisan arasındadır. (2019)  Matura diploması sonradan üniversiteye gönderilir,  mülakat süreci Haziran’da gerçekleşir. Kesin ve güncel bilgi için okulların Web sitelerindeki ilgili kısımları dikkatle okunmalıdır.

3.      Fakülteye Kayıt:

Almanya’daki fakültelerden kabul yazıları Ağustos ay içerisinde gelmektedir. Bir kabul yazısında,   fakülteyi onaylama tarihi, kesin kayıt tarihi ve kayıt için gerekli evraklar belirtilmektedir. Öğrenci karar verdiği fakülteye , belirtilen sürede cevap vererek onaylamak zorundadır.

Daha sonra öğrenci ,  Öğrenci vizesi prosedürüne uygun olarak elde edilen D-Vizesi ve kayıt için istenen diğer evraklarla beraber öğrenci fakülteye şahsen kayıt yaptırır. Fakülteden fakülteye değişmekle beraber talep edilen evraklara örnek vermek gerekirse:

 • Pasaport (geçerli öğrenci vizesi ile)
 • Kabul belgesi (fotokopi)
 • Kabul başvuru formu
 • Matura diploması (okuldan onaylı kopyası)
 • Lise not dökümü.
 • Okul harç ödemesi dekontu
 • Fotoğraf
 • Sağlık Sigortası vs.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s