ALMANYA’DA ÖĞRENİM

almanya

Bu bölümde yer alan bilgiler çeşitli Alman üniversitelerinin web sitelerinden, Almanya’da yüksek öğrenim ile ilgili çeşitli siteler ve Mezun Deneyimleri temel alınarak derlenmiştir.

Avusturya Lisesi öğrencileri için Almanca ile yüksek öğrenim imkanı sağlayan ikinci bir seçenek Almanya’da yüksek öğrenimdir.

Almanya’nın eyaletlere bölünmüş olması ve fakülte çeşitliliği, öğrencilerin karşısına farklı uygulamalar ve başvuru prosedürleri çıkarmaktadır.  Bu sebeple özellikle Almanya’da yüksek öğrenim görmek isteyen öğrenciler, hedefledikleri fakültelerin web sitelerini ziyaret ederek detaylı bir şekilde incelemelidir.

Almanya’da yaklaşık 2 milyonun üzerinde lisans ve yüksek lisans öğrencisi bulunur. Bu öğrencilerin yaklaşık %20’si uluslararası statüdeki yabancı öğrencilerdir. Almanya üniversitelerinin büyük bölümü lisans ve yüksek lisans düzeyinde Almanca olarak eğitim verirler ama son yıllarda özellikle İngilizce olarak eğitim veren Almanya üniversiteleri sayısında da hayli artış olmuştur.

Almanya’daki lisans programlarını www.hochschulkompass.de, www.studienwahl.de www.study-in.de , www.inobis.de siteleri üzerinden araştırabilirsiniz.

Ayrıca İngilizce eğitim verilen lisans programlarını araştırmak için DAAD bilgi bankasından faydalanabilirsiniz:

https://www.daad.de/deutschland/studienangebote/studiengang/en/

https://www.daad.de/deutschland/international-programmes

Ayrıca Ankara Almanya Büyükelçiliği Kültür Bölümü yetkilileri telefon veya elektronik posta yoluyla Almanya’da yüksek öğretim olanakları hakkında bilgi vermektedir. ( Tel: 0312-455 5170/71 -Pazartesi-Cuma günleri, 9.00-17.00 saatleri arasında- E-posta: ku-20@anka.diplo.de veya ku-101@anka.diplo.de.)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s