Almanca Konuşulan Ülkeler için Yüksek Öğrenim İmkanları

1.       Ana Kaynak

Yurt dışında yüksek öğrenim imkanları ve koşulları için en önemli ve güvenilir kaynak öğrencinin hedeflediği yüksek öğrenim kurumunun web sitesi ve doğrudan fakülteye sorulmak suretiyle alınan yazılı cevaplardır. İşlemler tamamlanıncaya kadar ilgili web sitesini sürekli ziyaret etmekte, değişiklikleri takip etmekte yarar vardır.

Almanca konuşulan ülkeler için okul danışmanlığı Avusturya Lisesi Web sitesinde “Yurt Dışında Fakülte Eğitimi” başlığı altında anlatılmaktadır. (http://www.sg.k12.tr/okul-profili/yurtdisinda-ueniversite-egitimi/almanca-konusulan-uelkeler/?L=1)

Sözkonusu adreste ismi verilen öğretmenler, Moodle platformu ve mezunlar facebook sayfası öğrenciler için çok önemli, öncelikli kullanılması gereken kaynaklardır.

 

2.       Matura Bilgilendirme   

a) Avusturya Lisesi’nde geçerli olan Matura Sınavı

Lise Sınavı

Ticaret Sınavı

 

b) Avusturya Lisesi  Matura Veli Semineri Sunumları 

  • Meslek Seçimi ve Gelecek Planlama konulu sunum

Üniversite Seçimi

  • 2015/16  Eğitim Öğretim Yılından İtibaren  Geçerli Olan “Yeni“ Matura (Olgunluk) Sınavı

Matura Bilgilendirme

 

c) Matura Semineri Veli Notları

2016-2017-2018 eğitim öğretim yılında veliler için hazırlanan matura toplantısından velilerimizin tuttuğu toplantı notlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Matura nedir?

2016-2017 Matura Veli Seminer Notları

2017-2018 Matura Veli Semineri Notları

 

3.     Üniversite Diploması  Denkliği ve Türkiye’de Tanınması

Öğrenci 12. sınıftayken mutlaka, yurt dışında seçtiği fakültenin diplomasının, Türkiye’de denklik ve tanınması durumunu YÖK’ten kontrol etmelidir.  Bu konuda YÖK’ün  yazılı teyidini alarak bu belgeyi saklaması gerekmektedir. Ankara’ya gidip şahsen sordurtma ve belgeyi elden alma süreci kısaltma açısından tavsiye edilir. İlgili bilgileri şu adresten bulabilirsiniz.

On line başvuru adresi ise:

 Üniversite Sıralaması

Öğrencinin girmek istediği üniversite ve fakültenin dünya sıralamasında ki yerini öğrenmek için aşağıdaki sitelere başvurabilirsiniz.

*  QS World University Rankings
*  World University Ranking /Times Higher Education (THE)

 

4.      Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Bursu

Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından yurtdışında okuyan ve şartları yerine getiren öğrencilere öğrenim Kredisi verilmektedir. 25.11.2010 tarihinde kabul edilip, 10.12.2010 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6082 sayılı Kanun ile ülkemiz dışında ön-lisans, lisans, master, doktora, düzeyinde yükseköğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilere yurt içinde öğrenim gören öğrencilerin faydalandığı burs (karşılıksız) ve öğrenim kredisi (geri ödemeli) hizmetlerinden yararlanabilmeleri imkânı getirilmiştir.

Örneğin Türkiye’de gerçekleşen merkezi üniversite yerleştirme sınavında herhangi bir dalda ilk 100’e giren öğrencilere yurt dışında okusa bile burs imkanı verilmektedir. 2016 yılında Matura öğrencisi olduğu için üniversite sınavına çalışmayıp  1. Sınav barajını geçtikten sonra 2. Sınav olarak Almanca diline giren 5 Avusturya Lisesi öğrencisi bu bursa hak kazanmıştır.

Detaylı bilgiler için http://yurtkur.gsb.gov.tr/Sayfalar/2442/2390/YurtDisiOgrenciGenelBilgiler

 

5.       Askerlik Tecili

Fakülte kabul yazısını alan erkek öğrenci,  bağlı bulunduğu askerlik şubesine başvurmalı ve fakülte süresi kadar askerlik tecilini talep etmelidir. Öğrenci bu hususu zamanında halledemezse,  gittiği şehrin T.C. Konsolosluğuna başvurarak askerliğin tecili talebinde bulunabilir. Tecil süresi sona erdiğinde, fakülte hala devam ediyorsa, öğrenci tekrar tecil talebinde bulunmalıdır. Fakülteyi bitirdikten sonra da konsolosluğa, fakülteden ayrıldığını ve ikametgah (yerleşme yeri) değişikliğini  bildirmelidir.

 

6.       Yurtdışına Para Taşıma ve Transferi

Paranın ülkeler arasında nasıl transfer edileceği, hangi esaslara uyulacağı ilgili ülkelerde yasal mevzuat ile belirlenmekte ve çeşitli ülkelerde para transferlerine ilişkin sınırlamalar koyulabilmektedir. Ülkemizden yurtdışına para transferine ilişkin esaslar “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar” ile düzenlenmiştir (bundan böyle “Tebliğ” diye anılacaktır.) Söz konusu Tebliğ ile ilgili kanun koyucu,  her zaman değişiklik yapabilmektedir. Tebliğ’in bir parçası olan aşağıdaki metin en son 16/11/2018 tarih 30597 sayılı resmi gazetede yapılan değişikliği içermektedir. Bu sebeple lütfen burada yazılana bağlı kalmayıp güncel yasal mevzuat ve değişiklikleri takip edin.

Tebliğ’in 3. Maddesi ve ilgili fıkraları:

(5) Yolcu beraberi yapılan 25.000 TL’yi aşan Türk parası ve Türk parası ile ödemeyi sağlayan belge çıkışlarında gümrük idarelerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan nakit beyan formu ile beyanda bulunulur.

(6) Yolcu beraberi yapılan 25.000 TL’yi aşan Türk parası ve Türk parası ile ödemeyi sağlayan belge çıkışlarında beyanda bulunulmaması veya yanlış ya da yanıltıcı beyanda bulunulduğunun tespiti halinde söz konusu değerler gümrük idaresince muhafaza altına alınır ve durum şüpheli kabul edilerek Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığına bildirilir. Ayrıca, gümrük idarelerince 20/2/1930 tarihli ve 1567 sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrası uyarınca işlem yapılabilmesini teminen Cumhuriyet Savcılıklarına bildirimde bulunulur.

(7) Gümrük idareleri, yurt dışına yapılan 50.000 ABD Doları karşılığını aşan Türk parası çıkışlarına ilişkin bilgileri aylık olarak Merkez Bankasına bildirirler.

(8) Bankalar, ithalat, ihracat ve görünmeyen işlemler dışındaki yurt dışına yapılan 50.000 ABD Doları ve eşiti dövizi aşan transferlere (Döviz tevdiat hesaplarından yapılan transferler dâhil) ilişkin bilgileri, transfer tarihinden itibaren otuz gün içinde Merkez Bankasına bildirirler.”

Aynı Tebliğin 4 üncü maddesi ve ilgili fıkraları:

(2) Yolcu beraberi yapılan 10.000 Avro veya eşitini aşan döviz çıkışlarında gümrük idarelerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan nakit beyan formu ile beyanda bulunulur.

(3) Yolcu beraberi yapılan 10.000 Avro veya eşitini aşan döviz çıkışlarında beyanda bulunulmaması veya yanlış ya da yanıltıcı beyanda bulunulduğunun tespiti halinde söz konusu değerler gümrük idaresince muhafaza altına alınır ve durum şüpheli kabul edilerek Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığına bildirilir. Ayrıca, gümrük idarelerince Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrası uyarınca işlem yapılabilmesini teminen Cumhuriyet Savcılıklarına bildirimde bulunulur.

(4) Gümrük idareleri, yurt dışına yapılan 50.000 ABD Doları veya eşitini aşan efektif çıkışlarına ilişkin bilgileri aylık olarak Merkez Bankasına bildirirler.”

Türkiye’den paranın çıkış ve girişi yukarıda ki gibi belirlenmişken, yurtdışında ki ülkeye paranın giriş ve çıkışı da onların yasal mevzuatları ile belirlenmiştir. Yolcu yanında taşınabilir para ile ilgili tabloyu inceleyebilirsiniz.  Ancak gerek Türkiye olsun gerek diğer ülkeler, yasal mevzuat her zaman değişebilmektedir. Bu sebeple işlemin yapılacağı zaman mutlaka ilgili yasaların kontrol edilmesi ve ona göre işlem yapılması şarttır.

 

7.         Yüksek Öğrenim Yönlendirme Testleri

Üniversitede ne okuyacağına henüz karar  verememişler için bir test:

http://www.hochschulkompass.de/studium-interessentest.html

  • Kararını vermiş ama bunun uygun olup olmayacağını kontrol etmek isteyenler için başka testler:

OSA: Online Studienwahl Assistents

http://www.studium.uni-freiburg.de/studieninteressierte/osa

http://www.rwth-aachen.de/go/id/eft

http://www.osa.fu-berlin.de/

http://www.tu9.de/

 

8.       Önemli Linkler

http://www.sg.k12.tr 

https://www.avusturyaliseliler.org

http://www.avusturyaliseliler.org/images/files/SGaktif_ElKitapcigi.pdf

http://yurtkur.gsb.gov.tr/Sayfalar/2442/2390/YurtDisiOgrenciGenelBilgiler

https://www.wien.gv.at/verwaltung/personenwesen

https://www.bmb.gv.at/enfr/bw_tuerk/bildungswege2016_tr.pdf?61ebwb

www.studyinaustria.at

www.bmbwf.gv.at

www.studienwahl.at

www.oead.at

www.ahs-vwa.at

http://www.literacy.at

www.medizinstudieren.at

http://www.daad-turkiye.org/tr/28512/index.html

http://www.uni-assist.de/

http://www.studienwahl.de/

http://hochschulstart.de/

https://studieren.de/

http://www.hochschulkompass.de

http://www.tu9.de/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s