2018 Mezunları ve sonrası

Deneyimini paylaşmak isteyen 2018 ve sonrası  mezunlarımız zamanlarının elverdiği ölçüde, istedikleri kadar soruyu cevaplayabilirler. Bunun için Mezun Deneyimleri Formu linkini klikleyerek soruların tamamını veya bir kısmını cevaplandırıp, soruların altında belirtilen e-posta adresine formu gönderebilirsiniz.

Mezun Deneyimleri Formu

Türkiye Mezun Deneyimi Formu

Deneyimlerinizi ekli mezun deneyimleri soru formundan bağımsız yorum bölümünde paylaşmak isterseniz  şu sorulardan yararlanabilirsiniz.

Hangi yıl mezun oldunuz?  Hangi ülkede, varsa eyalette, şehirde hangi fakülteye kaydınız yaptırdınız?  Fakülteye girebilmek için gereken matura notu ne?  Danışman kullandınız mı? Başvuru ve kayıt sürecinde özellikle en sorun yaşadığınız konu ne oldu? Nasıl çözüm buldunuz? Fakülteye başvuru sırasında en çok nelere dikkat etmek gerekir neler gerekir? Mülakata veya ekstra sınavlara girdiniz mi? Başvurunuzu Uni-Assist ile mi yaptınız? Banka hesap açma ve öğrenci vizesi işlemleri sırasında önemle uyarmak istediğiniz bir husus var mı?  Fakülteden kabul geldiğinde ne yapmak gerekir? Kayıt işlemlerinde dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir? İkametgâh ve oturma izni başvurusunda önemli gördüğünüz noktalar ne? Yurt başvurularına ne zaman başlamak gerekir? Hangi yurttasınız ve aylık kirası ne kadar? Tavsiye eder misiniz? Fakültenizden memnun olmadığınız hususlar var mı, varsa neler? İlk aylarda en çok hangi sorunla karşılaştınız? Almanca konusunda zorluk çektiniz mi? Başka fakülteye transfer düşünüyor musunuz? Aklınıza gelen başka uyarmak istediğiniz konu var mı?

 

Reklamlar

2018 Mezunları ve sonrası’ için 3 yanıt

  Esra özsoy said:
  26 Haz 2017, 13:29

  Merhabalar. Öğrenci vizesi için yapmış olduğumuz başvuruya eklediğimiz belgelerin listesini size ayrı bir mail olarak gönderiyorum. Başvurumuzda yazan vize cinsi “ulusal vize” idi. İnternette araştırınca bunun D tipi vize olduğunu gördüm. İnternette bulduğum açıklamayı da ayrıca gönderiyorum.

  Süreç bizim için nisan ayı gibi başladı. Öncelikle banka hesabı açabilmek için konsolosluktan randevu alındı. Oradan alınan izin ile hesap açıldı ki bu işler yaklaşık bir aylık bir zaman aldı. Sonrasında matura diplomasını almaya yakın yeniden konsolosluktan randevu alınıp vize başvurusunu yaptık. (Bunu için Uni assist üzerinden , Münih Teknik Moleküler Biyoloji için yapılan başvuru onayını kullandık ) Randevuyu on gün sonra gibi bir tarihe verdiler çok uzun beklemek zorunda kalmadık. Tüm konsolosluk başvurularını danışmanımız aracılığıyla yaptığımız için süreci hızlandırmak adına bir etkisi olmuş mudur bilemiyorum.

  Konsolosluk vizenin üç buçuk- dört hafta içinde çıkacağı bilgisini verdi.

  Ayrıca başvuru sırasında bayağı detaylı sorular sormuşlar, hangi bölümde okumak istiyorsun, neden, bu bölümde ilk yıl alacağın dersleri biliyor musun vs gibi sorular.

  Beğen

  Esra özsoy said:
  26 Haz 2017, 13:31

  Kabul Gelmeden Almanya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler
  1. Pasaport
  2. Vize talep formu – ulusal vize (D tipi vize)
  3. 2 adet biometrik fotoğraf
  4. Matura diploması
  5. Transcript
  6. Üniversite başvuru teyidi ( TUM’dan alındı)
  7. Motivasyon mektubu
  8. CV
  9. Seyahat Sigortası poliçesi kopyası (orijinali yanınızda bulunsun)
  10. Bankadan alınan bloke hesapta para olduğuna dair yazı
  11. Konsoloslukta imzalanacak hesabında para olduğuna dair beyan
  12. Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  13. CV de bahsedilen kurs ve benzeri aktiviteleri kanıtlayan belgelerin kopyaları. Ece Almanya’da dil kursuna gitmişti, kurstan verilen sertifikanın kopyası eklendi.
  14. Almanya’ya daha önce yapılan ziyaretlere ait pasaporttaki giriş çıkış mühürlerinin olduğu sayfaların kopyaları (eski pasaportta giriş çıkış varsa eski pasaportunuzu yanınızda bulundurun)
  15. 60 AVRO işlem ücreti
  16. 20 TL kurye ücreti

  Beğen

  Esra özsoy said:
  26 Haz 2017, 20:02

  Haziran ayında Almanya da bloke hesap açmak için yapılan bazı işbankası başvurularında, iş bankası ilgili şubesi fakülte kabul yazısını talep etmiştir.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s